Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Wielkie koszenie nad Narwią

W dolinie Narwi pod Łomżą pojawili się kosiarze wycinający trzcinowiska i odkrzaczający podmokłe łąki. Pracują m.in. w okolicy drogi prowadzącej przez most majora Henryka Dobrzańskiego ps. „Hubal”. Takich prac nie wykonywano tu od co najmniej kilkunastu lat. Jak podkreśla Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi z punktu widzenia środowiska to nie jest to ani dobre, ani złe, ale na pewno jest legalne i sprawi, że wiosną, jak woda opadnie, cała dolina Narwi nabierze świeżej zieleni.

Dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi mówi, że on nie pamięta kiedy poprzednim razem ten teren był tak wykaszany. 
- Mamy do czynienia z ociepleniem klimatu. Ten rok jest zdecydowanie bardziej suchy niż poprzednie lata, a to sprawiło, że i poziom Narwi jest niższy i wody gruntowe opadły – mówi Sachmaciński, wskazując, że w ten sposób pojawiła się szansa aby dojść tam, gdzie zwykle nie sposób było się dostać. - Wykorzystują to rolnicy kosząc trzcinowiska i poszerzając swoje łąki, albo wpuszczają specjalistyczne firmy z ratrakami zajmujące się pozyskiwaniem biomasy na potrzeby ciepłownictwa. Tak dzieje się teraz w wielu miejscach naszego Parku. 
Dyrektor Sachmaciński podkreśla, że takie wykaszanie trzcinowisk jest jak najbardziej legalne, a nawet czasami obowiązkowe. 
- Rolnicy, którzy biorą tzw. dopłaty ptasie z ARiMR są zobowiązani do koszenia takich użytków co najmniej raz w roku - przypomina.  
Dolina Narwi w okolicach Łomży przyrodniczo cenna jest przede wszystkim ze względu na bogactwo ptactwa. W sumie na terenie Parku stwierdzono 189. gatunków ptaków z których około 50. znajduje się pod ochroną. Zdecydowana większość z nich tu ma swoje lęgi. „Pokosy” o tej porze roku w żaden sposób im nie zagrażają. Wiosną, gdy przylecą tu by na nowo uwić gniazd będzie już inaczej, ale jak zaznacza dyrektor Sachmaciński wcale nie gorzej. Są gatunki ptaków - jak choćby żadna i chroniona prawnie wodniczka - które gniazdują tylko na terenach wykaszanych.

210407125521.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę