Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Tanie odblaski mogą uratować życie

Główne zdjęcie
fot. KWP Białystok

Od początku września na terenie województwa podlaskiego 4 pieszych zginęło a 8 kolejnych zostało rannych – informują policjanci ostrzegając pieszych i kierowców. - Początek jesieni, zmiana aury i szybciej zapadający zmrok powodują pogorszenie się warunków drogowych. Ograniczona widoczność ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, zwłaszcza pieszych i rowerzystów, którzy nie tylko ze względu na obowiązek prawny, ale przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa powinni używać elementów odblaskowych.

Ciągle zdarzają się piesi poruszających się nocą po nieoświetlonej jezdni w ciemnych ubraniach i bez żadnych elementów odblaskowych. Policja przypomina, że od 31 sierpnia znowelizowana ustawa prawo o ruchu drogowym nakłada na pieszych poruszających się drogą po zmierzchu poza obszarem zabudowanym obowiązek noszenia elementów odblaskowych w miejscu widocznym dla innych uczestników ruchu. 
- Nie traktujmy jednak tego obowiązku jedynie jako kolejnego przepisu, do którego należy się stosować – podaje Andrzej Baranowski, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji. - Używanie „odblasków” w warunkach ograniczonej widoczności ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pieszych, ponieważ pozwala kierującemu pojazdem dostrzec taką osobę z dużej odległości i ominąć ją. 
Policja przypomina również rowerzystom, że ich jednoślady powinny być wyposażone w oświetlenie w postaci czerwonego światła odblaskowego z tyłu, a w przypadku jazdy w warunkach ograniczonej widoczności także, w światła pozycyjne z przodu i z tyłu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę