Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Dług szybko rośnie

Łomża zajęła 25. miejsce wśród najbardziej zadłużonych miast na prawach powiatu w Polsce – wynika z najnowszego rankingu „Zadłużenie samorządów” przygotowanego przez prof. Pawła Swianiewicza na zlecenie Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA. Na koniec 2013 roku miasto miało dług równy 38,39% swoich dochodów. W ciągu ostatnich czterech lat wzrost zadłużenia doprowadził do tego, że w tym rankingu „wspięliśmy się” z 42. na 25. miejsce.

Gdy pod koniec 2010 roku Mieczysław Czerniawski obejmował urząd prezydenta Łomży, zadłużenie miasta wynosiło nieco ponad 48 milionów złotych. Wówczas też miasto zajęło 42. na 48. miast grodzkich (bez stolic województw) w Polsce miejsce w rankingu prof. Pawła Swianiewicza, który dług samorządu przelicza na procent jego dochodów. Od tego czasu zadłużenie miasta szybko zaczęło rosnąć, a w ślad za nim miasto zaczęło się piąć w górę w rankingu najbardziej zadłużonych miast. Na koniec 2011 roku Łomża była już 37., na koniec 2012 roku 28., a na koniec 2013 roku – już 25. 
Niestety to najprawdopodobniej nie koniec niechlubnego awansu miasta w zadłużaniu się. O ile rok 2013 miasto zakończyło z 103 mln zł długu, to zgodnie z najnowszymi prognozami ratusza, ten rok zakończy się z jeszcze większym długiem. Na koniec 2014 roku dług Łomży ma wynieść niemal równe 116 milionów złotych. 

Bez długu też można
W odmiennej sytuacji jest pobliski Zambrów. To jedno z dwóch polskich miast powiatowych (w sumie jest ich 267), które na koniec 2013 roku wcale nie miało długu i w rankingu prof. Pawła Swianiewicza zajęło ostatnie miejsce. 
Także bez długu jest powiat łomżyński, który wraz z trzema innymi znalazł się na ostatnim miejscu wśród najbardziej zadłużonych polskich powiatów.   

zobacz pełen ranking „Zadłużenie samorządów” prof. Pawła Swianiewicza dla Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę