Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@

Akademia PZPN w Łomży

Główne zdjęcie
Sławomir Stanisławski

W Łomży powstaje jedna z szesnastu w kraju Akademii Młodych Orłów Polskiego Związku Piłki Nożnej. Na jej czele stanął Sławomir Stanisławski. Celem projektu jest wyselekcjonowanie najzdolniejszych dzieci w piłce nożnej w trzech kategoriach wiekowych: 6-7 lat (skrzat), 8-9 lat (żak młodszy/żak) i 10-11 lat (orlik młodszy/orlik). - Mam nadzieję, że Akademia będzie kuźnią kadr piłkarzy nie tylko dla ŁKS-u – mówił Witold Dawidowski, prezes Podlaskiego Związku Piłki Nożnej i wspominając pochodzącego z Łomży Rafała Boguskiego, który grał w reprezentacji Polski, a teraz jest piłkarzem Wisły Kraków dodawał, że dzięki AMO „za parę lat takich Boguskich będziemy mieli więcej”.

Antoni Plona, Witold Dawidowski, Mieczysław Czerniawski, Sławomir Stanisławski i Jarosław Kulesza
Antoni Plona, Witold Dawidowski, Mieczysław Czerniawski, Sławomir Stanisławski i Jarosław Kulesza

Umowę o organizacji Akademii Młodych Orłów w Łomży podpisał prezydent miasta Mieczysław Czerniawski z Witoldem Dawidowskim prezesem Podlaskiego Związku Piłki Nożnej, a swój podpis na nim ma złożyć jeszcze Zbigniew Boniek prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej. Akademia ma działać w oparciu o boisko Orlika, a zimą także salę gimnastyczną I LO przy ul. Bernatowicza w Łomży. PZPN finansuje zatrudnienie koordynatora Akademii, którym wybrano już Sławomira Stanisławskiego i jego asystenta, oraz zapewnia niezbędny do ćwiczeń sprzęt.      
Miasto poza udostępnieniem infrastruktury sportowej I LO ma też sfinansować zatrudnienie dwóch kolejnych asystentów. 
- To będzie jedyna Akademia Młodych Orłów PZPN w województwie podlaskim – cieszył się prezydent Mieczysław Czerniawski dziękując prezesowi Dawidowskiemu za wybór Łomży. 
- Idea AMO zakładała, że będą one powstawały w stolicach województw, ale Łomża spełnia wszystkie wymagania – mówił Dawidowski zaznaczając, że decyzja zarządu Podlaskiego ZPN o wyborze Łomży zapadał dzięki wstawiennictwu i zabiegom Jarosława Kuleszy, prezesa ŁKS 1926 Łomża.

- W Białymstoku jest dużo szkółek piłkarskich, jest akademia przy Jagiellonii i umiejscowienie tam jeszcze AMO sprawiłoby, że one wszystkie by ze sobą konkurowały – dodawał.

„Spełnienie marzeń”
Sławomir Stanisławki mówi, że powołanie w Łomży Akademii Młodych Orłów PZPN-u to spełnienie jego marzeń. kiedyś sam grał w piłkę, a szkoleniowcem jest już od kilkunastu lat. Trenował nie tylko młodzież w Łomży, ale również młodzież i seniorów w kilku miastach regionu. Jego osiągnięcia sportowe, ale także doskonałe podejście pedagogiczne w pracy z młodzieżą  już kilka lat temu dostrzeżono w Podlaskim Związku Piłki Nożnej w Białymstoku. W 2009 roku Sławomir Stanisławski został powołany, jako pierwszy szkoleniowiec spoza Białegostoku, na stanowisko trenera reprezentacji województwa podlaskiego 13-latków.  Teraz jego umiejętności trenerskie doceniła także centrala PZPN zawierając z nim umowę na koordynatora Akademii Młodych Orłów w Łomży.
- Do tej pory, jak byłem na różnych zgrupowaniach w kraju, ale przede wszystkim za granicą, zawsze słyszałem, że brak jest szkolenia młodzieży w Polsce – mówi Stanisławski. - Teraz to się zmienia. Akademia ma za zadanie pracę z najlepszymi. Będą trenować w małych 16-osobowych grupach z dwoma – trzema trenerami jednocześnie – dodaje zastrzegając, że nie jest to konkurencja dla ŁKS-u, ani dla żadnego innego klubu. 
Jak wyjaśnia Stanisławski, zarówno nabór do AMO jak i postępy treningowe zawodników będą oceniane na podstawie takich samych testów dla wszystkich szkół w kraju, a młodzi piłkarze z poszczególnych Akademii mają też spotykać się na rozgrywkach centralnych gdzie będą obserwowani przez najlepszych trenerów w Polsce.

Póki co nie wiadomo jeszcze kiedy ruszy nabór do Akademii Młodych Orłów w Łomży. Wiadomo, że wszystkie 16. AMO PZPN mają rozpocząć zajęcia w październiku. Zajęcia będą prowadzone popołudniami, dwa razy w tygodniu, w formie nieodpłatnych zajęć pozalekcyjnych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę