Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Nowy sezon atrakcji w łomżyńskim teatrze

Główne zdjęcie
Jacek Malinowski, reżyser i dyrektor Białostockiego Teatru Lalek

Niedzielną premierą przedstawienia „Chłopiec i szczęście” w reżyserii pochodzącego z Łomży Jacka Malinowskiego, Łomżyński Teatr Lalki i Aktora rozpoczyna nowy 27. już sezon artystyczny. Ten zapowiada się bardzo ciekawie. Na prawdziwą sensację zapowiada się - planowana na marzec przyszłego roku - polska premiera „Pasji” M. de Ghelderodego w reżyserii wybitnego twórcy Wiesława Hejny. Również Jarosław Antoniuk, dyrektor łomżyńskiego teatru przygotowuje spektakl na bazie opowiadania „Magiczny sklep” znanego pisarza Herberta George’a Wellsa.

Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży
Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży

Przygotowywane na niedzielna premierę przedstawienie „Chłopiec i szczęście” na podstawie opowiadania „Lwie mleko” Isaaca Bashevisa Singera. Autorem adaptacji i reżyserem jest pochodzący z Łomży Jacek Malinowski, który jest dyrektorem Białostockiego Teatru Lalek, 
– Pracujemy nad historią, która wywodzi się z opowiadania Singera – mówi Jacek Malinowski. – Jest to moja adaptacja sceniczna tego tekstu, a do współpracy zaprosiłem przyjaciół z Wilna, z Litwy: Giedre Brazyte i Antanasa Jasenkę (odpowiedzialnych za scenografię i muzykę – red.). Będzie to historia podawana dwutorowo: dla odbiorcy dziecięcego i młodzieżowego oraz, mam nadzieję, że będzie to jakiś rodzaj refleksji dla widzów dorosłych, bo zawiera motywy baśniowe, uniwersalne.
Niedzielna premiera sztuki jest tylko dla osób zaproszonych. „Zwykli” widzowie przedstawienie „Chłopiec i szczęście” będą mogli oglądać od wtorku. Jeszcze we wrześniu na deski łomżyńskiego teatru powróci „Karius i Baktus”, a w przyszłą niedzielę w Klasztorze O. Kapucynów aktorzy teatru mają zaprezentować „Madejowe Łoże”. Ale jak zapowiada dyrektor Jarosław Antoniuk młodzi widzowie łomżyńskiego teatru będą mieli w czym wybierać. Do 10 granych regularnie spektakli dołączą dwa wznowienia w nowej obsadzie: „Czerwony kapturek” i „Tygrys Pietrek”.
– Jak co roku organizujemy też cykl edukacji estetycznej „Poznajemy teatr” – mówi Jarosław Antoniuk. – Proponujemy dzieciom zajęcia warsztatowe, a jeśli urząd miejski nas dofinansuje, zorganizujemy warsztaty zimowe i letnie, bo tegoroczne zajęcia w lipcu były bardzo udane i cieszyły się dużym zainteresowaniem! 

Sensacja na wiosnę
W Łomży już trwają prace nad nowym spektaklem, którego premiera ma odbyć się 7 marca przyszłego roku. Będzie to„Pasja” M. de Ghelderodego w reżyserii Wiesława Hejny, ze scenografią Przemysława Karwowskiego.
– Ten spektakl jest pewnym wyzwaniem artystycznym dla naszej sceny, bo będzie to duże widowisko – mówi Jarosław Antoniuk. – Do tej pory nikt w polskim teatrze nie zrealizował „Pasji”, a jest to świetnie napisany tekst – rekonstrukcja folkloru – dla teatru lalkowego, interesująca forma zrealizowana przez Przemysława Karwowskiego, a reżyser ma dobrą koncepcję artystyczną całości. Chcemy ten spektakl wystawiać nie tylko w teatrze, ale w kościołach w regionie północno-wschodnim, jako widowisko okolicznościowe, grane w okresie przedświątecznym. 
Kolejną zaplanowaną na ten sezon premierą będzie „Magiczny sklep” w adaptacji i reżyserii Jarosława Antoniuka. 

Wojciech Chamryk

210407125521.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę