Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Pieniądze na kolej do Łomży

Ponad pół miliona złotych przekazał zarząd województwa podlaskiego spółce PKP Polskie Linie Kolejowe na opracowanie dokumentacji niezbędnej do modernizacji linii kolejowej do Łomży. Jak przekazuje Jacek Piorunek, członek zarządu województwa, pieniądze na dokumentację pochodzą ze starego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, a pieniądze na remont torowiska zostały już zapisane w nowym RPOWP 2014-2020.

Zbudowane jeszcze za cara linie kolejowe biegnące z Łomży  do Śniadowo przez Śniadowo z Łap do Ostrołęki są w fatalnym stanie technicznym. Jeszcze na początku ubiegłego roku zarządca infrastruktury kolejowej, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, umieściła obie linie nr 36 (Ostrołęka - Śniadowo - Czerwony Bór - Czarnowo - Kulesze Kościelne - Jamiołki - Sokoły - Łapy) oraz nr 49 (Śniadowo – Łomża) na liście linii kolejowych, które miały być przeznaczone do definitywnego zamknięcia wraz z końcem 2013 roku. Po protestach mieszkańców i samorządów obie linie z listy wykreślono. Zainwestowanie koleją do Łomży wyraziły władze województwa podlaskiego obiecując, a następnie zabezpieczając środki na remont torowiska w ramach nowego Regionalnego Programu Operacyjnego. 
Za te pieniądze w latach 2014-2020 planowana jest rewitalizacja linii kolejowej nr 49 na odcinku  Śniadowo-Łomża oraz rewitalizacja linii kolejowej nr 36 na odcinku Łapy – Śniadowo – granica województwa mazowieckiego, której celem byłoby przywrócenie ruchu na trasie Białystok – Śniadowo – Łomża. Zgodnie z planami to zarządcą linii kolejowych czyli spółka PKP Polskie Linie Kolejowe ma przeprowadzić inwestycję. Dziś, decyzją zarządu województwa podlaskiego, spółka PKP PLK otrzymała 540 tysięcy złotych na opracowanie projektu rewitalizacji tych linii kolejowych. Pieniądze pochodzą z pozostałych jeszcze środków starego RPOWP 2007-2013.  

Władze województwa podkreślają, że w kolej do Łomży chcą zainwestować w związku z możliwościami gospodarczego wykorzystania tego środka transportu.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę