Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Wieczór z Édith Piaf „... po polsku”

Édith Piaf to chyba najbardziej znana francuska pieśniarka. I choć od jej śmierci minęło już ponad pół wieku, jej piosenki wciąż pozostają dla wielu artystów wyzwaniem. – Niedawno w Warszawie, z okazji 60-lecia lądowania w Normandii, podszedł do mnie starszy pan – jak się okazało jeden z niewielu już żyjących polskich lotników - i powiedział, że był dwukrotnie na koncercie Édith Piaf w paryskiej Olympii. Więc zadrżałam i bardzo się obawiałam, w jaki sposób przyjmie nasz koncert. Po występie gratulując mówiąc, że ogromnie mu się podobało – jest to troszkę inne, ale oddaje ducha tych piosenek! - mówi Dorota Lulka, aktorka Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, która teraz recital piosenek Piaf zaprezentowała łomżyńskiej publiczności. Solistce towarzyszyli wirtuoz akordeonu Paweł Nowak oraz kontrabasista Maciej Sadowski.

Koncert „Piaf po polsku” przyciągnął w niedzielny wieczór do Miejskiego Domu Kultury -Domu Środowisk Twórczych bardzo zróżnicowaną publiczność. Dla części starszych słuchaczy piosenki Édith Piaf wiązały się ze wspomnieniami z lat młodości, zaś młodzież przybyła zaciekawiona i spragniona większej dawki pięknych piosenek za sprawą dyskotekowej wersji „Milord” w wykonaniu In-Grid. Artyści spełnili te oczekiwania z nawiązką. Dorota Lulka gra bowiem od lat główną rolę w cieszącym się niesłabnącym powodzeniem spektaklu „Piaf”, nagrała też z kolegami płytę z polskimi tłumaczeniami piosenek Piaf, autorstwa Andrzeja Ozgi i Wojciecha Młynarskiego. 
– Kiedyś, jeszcze wiele lat po swojej śmierci, Édith Piaf była tak popularna, że nie było osoby, która by nie znała jej utworów – wspomina Dorota Lulka. – Ja również ją znałam, chociaż nie byłam jej wielką miłośniczką – jak każda nastolatka wolałam mocniejsze uderzenie i nieco inną muzykę. Ale to są piosenki do których się dojrzewa latami, coraz bardziej się je lubi.
Gdyńskie trio wykonało największe przeboje Édith Piaf. Wśród nich „Hymn miłości” napisany przez Piaf po tragicznej śmierci jej ukochanego Marcela Cerdana, ale także przesławnego „Akordeonistę” czy  entuzjastycznie przyjętego, od razu bisowanego „Milorda”. 
– Słyszałem wiele utworów Édith Piaf bez akordeonu, jednak trudno wyobrazić sobie te
piosenki bez tego instrumentu – mówi Paweł Nowak. – My wykorzystujemy wszystkie możliwości akordeonu i kontrabasu, a do tego dochodzi świetny wokal!
– Bardzo dobrze odnajduję się w tym zestawieniu! – dodaje kontrabasista Maciej Sadowski. 
– Tworzy to, wraz z wokalem Doroty, niepowtarzalną kompozycję barwową i uważam, że jest to bardzo ciekawe. W tym projekcie bardziej skupiamy się na tekście i piosenkach, z Pawłem robimy tło dla głosu i jesteśmy jego dopełnieniem.
Obaj instrumentaliści, absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej, mieli jednak sporo możliwości do wykazania się swym kunsztem, zwłaszcza w zaśpiewanym po francusku „La vie en rose”, sztandarowym przeboju Piaf „Niczego nie żałuję” oraz dwóch bisach. Szczególnie gorąco publiczność przyjmowała ogniste solówki Pawła Nowaka, zwłaszcza w „Padam, padam” oraz finałowych „Nocnych ćmach”.
– Instrument na którym gram jest specjalnie zbudowany do grania jazzu i muzyki francuskiej – wyjaśnia Paweł Nowak. – Jego brzmienie jest typowo paryskie, nie przypomina tych wszystkich standardowych akordeonów na których się gra, takich instrumentów jest tylko kilka sztuk. To ręczna robota, został zbudowany specjalnie na moje zamówienie.
Dorota Lulka oprócz robiących duże wrażenie możliwości wokalnych oraz aktorsko interpretowanych tekstów przedstawiła też publiczności fragmenty życiorysu Piaf oraz kulisy powstania jej najsłynniejszych przebojów.
– Edith Piaf była kochana i uwielbiana przez publiczność – mówi Dorota Lulka. – Oprócz tego, że wspaniale śpiewała, miała też bardzo nieszczęśliwe życie. I mimo tego, że wówczas środki masowego przekazu nie działały tak jak obecnie, to jednak część jej sławy była związana z tragediami, które przeżywała.

Wojciech Chamryk

Fot. Zbigniew Ciborowski


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę