Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 maja 2021 napisz DONOS@

„Karius i Baktus” w GK „Veneda”

„Karius i Baktus” to jedno z najpopularniejszych przedstawień łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora. Jarosław Antoniuk, reżyser i autor adaptacji opowiadania znanego norweskiego autora Thornbjörna Egnera, zrealizował ten spektakl jeszcze w czterech innych teatrach, w tym za granicą: w Chorwacji, Rosji i na Białorusi. Obejrzało go dotąd ponad pół miliona widzów, a w sobotnie popołudnie dołączyło do nich kilkaset następnych osób, które poznały przygody Kariusa, Baktusa i Marka w Galerii Veneda. – Granie w galerii jest dla nas zupełnie nowym doświadczeniem – zaznacza Jarosław Antoniuk. – To nie są warunki sceniczne, nie możemy tu stworzyć typowo teatralnej aury. Jest to więc wyzwanie, ale sztuki, które tutaj prezentowaliśmy, bardzo się dzieciom i rodzicom podobały – warto więc wychodzić w te miejsca, które nie zawsze są teatralne!

Łomżyński teatr prezentuje zazwyczaj w galerii przedstawienia dla najmłodszych widzów. Tym razem, po wcześniejszych wystawieniach „Kopciuszka” i „Pinokia”, przyszła pora na zaprezentowanie sztuki, która bawiąc uczy, a jej wartka akcja i rozmaite rekwizyty sprawiają, że dzieci nie mogą oderwać wzroku od tego, co dzieje się na scenie. Podobnie było też w Venedzie, a rodzice z satysfakcją obserwowali, jak ich pociechy chłoną akcję sztuki i jednocześnie poznają niemiłe konsekwencje nieregularnego mycia zębów i unikania dentysty.
– Oj, z tym jest ciężko! – przyznaje pani Jolanta. – Małemu dziecku trudno wytłumaczyć, że trzeba myć zęby, nawet po każdym posiłku. Dlatego tutaj przyszliśmy, bo liczę, że dzięki tej sztuce synek sam to zrozumie i dobrze zapamięta, widząc te wszystkie scenki ze szczotkami czy u dentysty!
– Nauka przez zabawę zawsze przynosi najlepszy efekt! – dodaje Agnieszka Chojnowska. – Dzieci pozytywnie nastawione później w domu chętnie same inicjują czyszczenie zębów, albo bez oporów udadzą się do dentysty, bo są do tego odpowiednio zachęcone.
– Myślę, że to jest jeden z lepszych sposobów docierania do świadomości dzieci – potwierdza aktor Michał Pieczatowski. – Poczucie humoru, odwołanie się do ich świata, plastyczne wyobrażenie tych dwóch szkodników mieszkających w buzi, spersonifikowanie ich – to wszystko uzmysławia dzieciom zagrożenia, jakie stwarza niemycie zębów!
Rodzice podkreślali też wielokrotnie, że dużym atutem przedstawień w galerii jest bezpłatny wstęp, bo nie każdy może sobie pozwolić na kupno kilku biletów na spektakl w teatrze.
– Ma to duże znaczenie również dla mnie – podkreśla dyr. Antoniuk. – Galeria Veneda wspomaga nas nie tylko w czasie festiwalu „Walizka”, jest też naszym kontrahentem w innych działaniach. Dzięki temu możemy tu grać i jest to swoisty prezent dla tej części rodziców, których może nie do końca stać na zaprowadzenie dwójki czy trójki dzieci do teatru, bo wiąże się to już ze sporym wydatkiem. Nasza instytucja już od wielu lat jest otwarta na wszelkie takie inicjatywy: gramy spektakle w przestrzeniach miejskich, w kościołach, na Starym Rynku czy na Farnej, dlatego możemy też zagrać w Venedzie, bo jest to miejsce chętnie odwiedzane, nie tylko przez mieszkańców Łomży.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę