Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Łomżyńskie inspiracje Wojciecha Zubali

Główne zdjęcie
Wojciech Zubala

Wojciech Zubala, ceniony malarz i wykładowca warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, zaprezentował w Galerii Pod Arkadami swoje najnowsze obrazy. Jest to podsumowanie ostatniej dekady jego twórczości i jednocześnie przedstawienie w Łomży cyklu obrazów zainspirowanych pobytem artysty w niej przed kilku laty. – To obrazy związane z Łomżą – podkreśla Wojciech Zubala. – W 2008 r. przyjechałem tu ze studentami ASP na plener-sympozjum poświęcony Barnettowi Newmanowi. Była to wiosna i przyroda budziła się do życia – była doprawdy wyjątkowa, niesamowicie energetyczna. Tak mnie to ujęło, że postanowiłem coś z tym zrobić!

Przemysław Karwowski
Przemysław Karwowski
Wojciech Zubala i Zbigniew Ciborowski
Wojciech Zubala i Zbigniew Ciborowski

Wojciech Zubala jest znany z ciągłych poszukiwań. Stąd dominujące niegdyś w jego twórczości formy przestrzenne, łączące malarstwo, rzeźbę i eksperymenty z tkaninami, zainteresowanie fotografią i stopniowy zwrot ku malarstwu. Jak podkreśla jednak sam artysta nie interesuje go bezpośrednie przedstawianie świata takim jakim jest, co w połączeniu z wnikliwą obserwacją tego co nas otacza skutkuje obrazami świata dalekiego od bezpośredniego przekazu rzeczywistości. Podobnie stało się też w przypadku obrazów zainspirowanych pobytem w Łomży przed ponad sześciu laty. 
– Wojciech Zubala był w Łomży kilkakrotnie, pierwszy raz, kiedy miał tu swoją wystawę prof. Zbigniew Gostomski, u którego uzyskał dyplom – mówi Przemysław Karwowski, kierownik galerii. – W roku 2008 odbył się tutaj plener zorganizowany przez pracownię Leona Tarasewicza, poświęcony Barnettowi Newmanowi (wybitnego malarza abstrakcjonisty – red.), który miał swoje korzenie w Łomży.
Zwiedzanie i poznawanie okolic Łomży, proste przeżycia związane z odkrywaniem na nowo budzącej się do życia przyrody, zaowocowały nowym cyklem obrazów artysty. Pełnych żywych barw emanujących energią, wręcz eksplodujących kolorystyką.
– Bronię się przed nazywaniem tych obrazów abstrakcyjnymi – zaznacza Wojciech Zubala. - Są raczej intuicyjne, to efekt instynktownego, bazującego na emocjach malowania, reakcja wywołana obrazem świata widzianego.
Stąd szerokie pole do indywidualnych interpretacji tego, co przedstawiają poszczególne płótna, rozmieszczone w Galerii Pod Arkadami tak, by nie przytłaczały się wzajemnie.
– Już przed laty bardzo spodobała mi się kameralność tej galerii – podkreśla Wojciech Zubala. – Pomyślałem wtedy, że można tu zrobić bardzo ciekawą wystawę, ale gdy byłem tu dwa tygodnie temu okazało się, że obrazy, które chciałbym tu przywieźć byłyby jednak za duże. Stąd taki wybór prac, który nie jest jednak w żadnym razie jakimś kompromisem. Nie przesadzałem też z ilością prac – artyści młodzi jak i dojrzali odczuwają czasem potrzebę jak najszerszego pokazania tego co zrobili. Brakuje wtedy obiektywnego spojrzenia na to, czy percepcja odbiorcy jest w stanie to wszystko w takim natłoku odczytać, lepiej więc świadomie ograniczyć się do najbardziej pasujących do danego wnętrza prac.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marcin Kossakowski/MDK-DŚT

210407125521.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę