Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Inauguracja festiwalu „Sacrum et Musica”

Główne zdjęcie
Sopranistka Marina Gorowoj z Grodna oraz tenor Jacek Szymański

Rozpoczął się X Międzynarodowy Festiwal Kameralistyki „Sacrum et Musica”. Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego zainaugurowała jego jubileuszową edycję koncertem w łomżyńskiej katedrze, z udziałem sopranistki Mariny Gorowoj z Grodna oraz tenora Jacka Szymańskiego. – Festiwal będzie obfitował w ciekawe koncerty – zapewnia Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor filharmonii oraz festiwalu.

Jan Miłosz Zarzycki, dyrygent i dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego
Jan Miłosz Zarzycki, dyrygent i dyrektor Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego
Jacek Szymański
Jacek Szymański
Marina Gorowoj
Marina Gorowoj
Marina Gorowoj
Marina Gorowoj
Jan Miłosz Zarzycki
Jan Miłosz Zarzycki


Jak co roku w pierwszych dniach września katedra pw. św. Michała Archanioła w Łomży stała się miejscem uroczystej inauguracji festiwalu organizowanego przez łomżyńską filharmonię. Tradycyjnie też program koncertu był bardzo urozmaicony. Soliści i orkiestra wykonali nie tylko pieśni sakralne i operowe arie, ale też popularne pieśni neapolitańskie oraz instrumentalne dzieła J.S. Bacha, Boccheriniego czy Bizeta.
– Zaprezentowaliśmy dziś przede wszystkim kunszt wokalny naszych solistów, dlatego przeważała muzyka operowa i sakralna – mówi Jan Miłosz Zarzycki,.
– To mój drugi występ na festiwalu „Sacrum et Musica” – podkreśla Jacek Szymański. – Śpiewałem już na jednej z pierwszych jego edycji, ale wtedy był to bardziej mój recital z towarzyszeniem zespołu Alla Breve. Zaprezentowaliśmy wtedy wyłącznie muzykę oratoryjno-kantatową. Dzisiaj wystąpiłem z pełnym składem orkiestry Filharmonii Kameralnej, wraz ze znakomitą sopranistką!
Dla Mariny Gorowoj, pochodzącej z  rodziny o wielopokoleniowych tradycjach muzycznych, absolwentki Konserwatorium im. Rimskiego-Korsakowa w Sankt-Petersburgu, był to pierwszy występ zarówno w Łomży, jak i z tutejszą orkiestrą.
– Bardzo cieszę się z tego, że mogłam wystąpić w tej pięknej katedrze z tak znakomitą orkiestrą – mówi Marina Gorowaja. – Byłabym bardzo szczęśliwa, gdybym zawsze mogła współpracować z tak wspaniałymi muzykami!
Szczególnie gorąco publiczność przyjęła utwory zaśpiewane przez oboje solistów w duecie: „Ave Maria” Cacciniego oraz finałowy neapolitański evergreen „Santa Lucia”, nie szczędzono też braw orkiestrze, zwłaszcza za żywiołową „Serenadę hiszpańską” Bizeta.
– Ten festiwal to ważne wydarzenie i niezwykle cenna inicjatywa – podkreśla Marina Gorowaja. – U nas też odbywają się takie festiwale, dlatego wiem, że dla zwykłych ludzi jest to coś bardzo ważnego, że mogą obcować z piękną muzyką, oddziałującą na nasze serca i dusze!
Festiwal potrwa do 19 października. Wystąpią na nim zarówno znani, jak i młodzi artyści z Polski i zza granicy, prezentujący z Filharmonią Kameralną uniwersalne piękno muzyki klasycznej, z niespodzianką na finał – kolejnym łomżyńskim wykonaniem wielkiego dzieła. 
– Wiele z koncertów odbędzie się poza Łomżą, bo – co bardzo cieszy - samorządy i sponsorzy z regionu trzech województw są zainteresowani współpracą z nami, i dzięki temu festiwal może istnieć – podkreśla Jan Miłosz Zarzycki. 
Podczas X edycji „Sacrum et Musica” wystąpi m.in. znakomity flecista Łukasz Długosz, wielka postać na naszej scenie muzycznej, wspaniały dyrygent z Kanady Nurhan Arman, ale też młodzi debiutanci, jak np. litewski akordeonista Jonas Stonkus, śpiewaczka Hanna Zajączkiewicz czy świetnie zapowiadający się skrzypek Mateusz Kasprzak- Łabudziński. Tradycyjnie też zaprezentuje się łomżyńska szkoła muzyczna, zaś festiwal zakończy wielkie dzieło sakralne „Missa brevis” W.A. Mozarta, wykonane przez chór chłopięcy Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją szefa tej instytucji, Andrzeja Kosendiaka.

Wojciech Chamryk

Fot. Wiesław Wiśniewski


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę