Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 marca 2021 napisz DONOS@

Narodowe Czytanie Trylogii w Łomży

Główne zdjęcie
fot. Marcin Kossakowski

– Profesor Bralczyk twierdzi, że Trylogia niezmiennie od lat ma swoich wielbicieli, wręcz maniaków – mówi dyrektor MBP Krystyna Sobocińska. – Dotyczy to raczej starszego pokolenia, natomiast rzadziej po książki Sienkiewicza sięga młodzież. Ale jak podkreśla profesor: młodzież protestuje przeciwko lekturom, ale nie zna on żadnej osoby, która byłaby przeciwko Trylogii! W sobotę mogliśmy przekonać się o tym również w Łomży. Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza przyciągnęło bowiem do Miejskiej Biblioteki Publicznej liczne grono pasjonatów literatury w różnym wieku, w tym sporą gromadkę młodzieży. Nie zabrakło też konkursów, staropolskiego poczęstunku oraz pokazu fechtunku białą bronią.

fot. Marcin Kossakowski
fot. Marcin Kossakowski
fot. Marcin Kossakowski
fot. Marcin Kossakowski

Pierwsza sobota września okazała się wymarzonym dniem na taką plenerową imprezę. Piękna, słoneczna pogoda zachęciła wielu mieszkańców Łomży do wyjścia z domu i przyjścia pod bibliotekę na ulicy Długiej. Również zaintrygowani przebiegiem wydarzeń przechodnie przystawali, czasem nawet na dłuższą chwilę, by posłuchać fragmentów „Ogniem i mieczem”, „Potopu” oraz „Pana Wołodyjowskiego”. Czytali je przedstawiciele władz miasta i powiatu, aktorzy, ludzie kultury, mieszkańcy Łomży i pracownicy biblioteki. 
– Jest to dla nas święto! – podkreśla bibliotekarka Elżbieta Ziółkowska. – Mamy  się czym pochwalić, bo mamy wspaniałą klasykę i świetnych pisarzy. Jest to też okazja, żeby pokazać się z innej strony, że bibliotekarz to nie tylko ta osoba, która jest schowana na co dzień w magazynie czy za biblioteczną ladą, ale jest też osobą otwartą na czytelników i innych mieszkańców naszego miasta!
– Prezydent Bronisław Komorowski zainicjował Narodowe Czytanie trzy lata temu i nasza biblioteka od razu włączyła się do tego projektu – dodaje dyrektor Krystyna Sobocińska. 
– Czytaliśmy więc „Pana Tadeusza”, w roku ubiegłym pracownicy biblioteki wystąpili w rolach postaci z „Zemsty” Aleksandra Fredry, a dziś przyszła kolej na Trylogię Sienkiewicza!  
Starsi i młodsi łomżanie nie kryli zainteresowania rozwojem wydarzeń na ulicy Długiej. Atrakcji było co niemiara, od konkursów ze znajomości Trylogii, zajęć plastycznych dla najmłodszych dzieci, aż do możliwości ozdobienia przyniesionych egzemplarzy Trylogii pamiątkową pieczęcią przysłaną z prezydenckiej kancelarii. Jeśli ktoś nie wiedział o akcji, mógł zdobyć dzieła Sienkiewicza na bibliotecznym kiermaszu za symboliczną złotówkę.
– To wspaniała pamiątka! – mówi pan Stanisław, podziwiając świeżo odbity stempel w jednym z tomów „Potopu”. – A przy okazji, jak już wyjąłem książkę z półki, to ją sobie przypomnę!
Nie brakowało też sytuacji, że akcja zachęciła i młodych ludzi do przeczytania Trylogii. 
– Dla mnie to prawdziwa przyjemność! – mówi Joanna Dłużniewska. – Czytałam już na Narodowym Czytaniu i bardzo mi się to podoba. Jeszcze nie czytałam Trylogii, ale mój fragment zachęcił mnie do przeczytania całości i chyba się do tego zabiorę!
Nie brakowało też niespodzianek – np. aktor Teatru Lalki i Aktora w Łomży Tomasz Rynkowski nie ograniczył się tylko do czytania, proponując pokaz pojedynku na szable. 
– Ćwiczyłem szermierkę przez 8 czy 10 lat – mówi Tomasz Rynkowski. – Dlatego chciałem zaproponować wszystkim Polakom powrót do tego, co jest nasze, polskie – pokaz fechtunku, zarazić przy tej okazji wszystkich tą polską bronią, jaką jest szabla!
Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę