Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Mleczna wojna... z marketami

Organizacje branżowe zrzeszające rolników, producentów i przetwórców mleka z protestują przeciwko polityce „kreowania i ustalania cen wyrobów mleczarskich” stosowanych przez sieci handlowe Biedronka, Lidl, Kaufland. Jak twierdzą wykorzystując rosyjskie embargo przedstawiły one „propozycje bezwzględnego zredukowania cen”, są poniżej kosztów wytworzenia produktu. Działacze rolniczy w liście skierowanym do tych sieci, ale także do Ministra Rolnictwa piszą, że że działania te odbierają „jako próbę destabilizacji polskiego rolnictwa”.

Oto list podpisany przez przedstawicieli czterech organizacji rolniczy:

Organizacje branżowe zrzeszające rolników, producentów i przetwórców mleka z wielkim zaniepokojeniem obserwują politykę kreowania i ustalania cen wyrobów mleczarskich, jakie stosują sieci handlowe w zakupie do sklepów Biedronka, Lidl, Kaufland w stosunku do swoich partnerów - dostawców na terenie naszego kraju po wprowadzeniu rosyjskiego embarga. Złożone przez Państwa propozycje bezwzględnego zredukowania cen produktów dostarczanych przez producentów do tych sieci obniża rentowność w zakładach produkcyjnych do poziomu poniżej kosztów wytworzenia produktu. Zważywszy na fakt, iż kolejna propozycja obniżki złożona została w obliczu politycznych decyzji Rosji o zamknięciu rynku, Państwa propozycje traktować należy jako propozycję bezwzględnego wpisywania się w politykę destabilizacji polskiego i unijnego rynku mleka.

W sytuacji kiedy tak wiele rządów i KE, w tym minister Marek Sawicki, zabiega o utrzymanie i stabilizację cen produktów, w tym mleka w skupie, Państwa działania odbieramy jako próbę destabilizacji polskiego rolnictwa.

Prowadzona przez Państwa polityka w znaczący sposób przełoży się na obniżkę cen w rynku produktowym wyrobów mlecznych w całym kraju, a w końcowym efekcie na znaczny spadek cen surowca, co z kolei spotka się z ogromnym niezadowoleniem ze strony tysięcy producentów mleka. Przy tak dużych kwotach kar za nadprodukcję poziom opłacalności produkcji mleka spada poniżej progu rentowności.

Wzywamy o prowadzenie przyjaznej, przewidywalnej i partnerskiej współpracy z dostawcami w polityce ustalania cen zakupu produktów oraz stabilizowania rynku produktów rolnych i rynku mleka w trudnym okresie dla całej Unii Europejskiej.

Pod takim listem podpisali się: 
Leszek Hądzlik, prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, 
Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich,
Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, 
Agnieszka Maliszewska, dyrektor Biura Polskiej Izby Mleka.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę