sobota, 23 marca 2019 napisz DONOS@

Radni wytykają prezydentowi PPŁ i TWP

Prezydent Łomży dopuścił się naruszeń prawa przy powoływaniu prezesa miejskiej spółki Park Przemysłowy Łomża oraz przy przekazaniu Towarzystwu Wiedzy Powszechnej na 20 lat w bezpłatne użyczenie miejskiej działki z budynkiem na Bawełnie – uznała Rada Miasta Łomża. Podczas ubiegłotygodniowej sesji radni miejscy przyjęli dwa niekorzystne dla prezydenta stanowiska z kontroli przeprowadzonych przez Komisję Rewizyjną. To w sprawie TWP Rada Miasta przyjęła ogromną większością głosów 16 „za” przy jedynie 5 głosach „przeciwko”. - Teraz należałoby to skierować do organów ścigania – mówi Elżbieta Rabczyńska, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej.

Sesja Rady Miasta
Sesja Rady Miasta

Działania prezydenta przy powoływaniu spółki miejskiej Park Przemysłowy Łomża, która buduje biurowiec pod Inkubator Przedsiębiorczości przy ul. Sikorskiego, oraz związane z przekazaniem w poprzednie wakacje Towarzystwu Wiedzy Powszechnej na 20 lat w bezpłatne użyczenie miejskiej działki z budynkiem przy ul. Studenckiej 11 radni z Komisji Rewizyjnej badali prawie przez rok. Efekty ich pracy zawierają stanowiska, które podczas ubiegłotygodniowej sesji zostały przedstawione radnym. Oba stanowiska kończą się „wnioskami i spostrzeżeniami”, które wskazują uchybienia prawne jakich dopuścić miał się prezydenta Łomży. 

Oto te „wnioski i spostrzeżenia” w sprawie TWP:
1. Użyczenie budynku jednemu stowarzyszeniu tj. TWP (gdy są co najmniej dwie jednostki były chętne, wobec których miasto ma rzekome zobowiązania)  jest  formą preferencyjnego potraktowania jednego z podmiotów działających na lokalnym rynku. Działanie takie należy uznać  za przejaw niedozwolonej pomocy publicznej.
2. Złamanie zasad umowy użyczenia, która to forma nie  dopuszcza ponoszenia  nakładów na budynek, który jest w użytkowaniu TWP. Umowa  wraz z poniesionymi nakładami powinna być unieważniona.


To stanowisko Komisji Rewizyjnej zostało przyjęte przez Radę Miasta ogromną większością głosów – 16 do 5. 

„Wnioski i spostrzeżenia” w sprawie PPŁ:
„Prezydent Miasta wprowadził radnych w błąd w momencie prezentowania koncepcji na jednej z sesji. W swoim zarządzeniu  Nr 285/12 z dnia 13 listopada 2012 roku złamał prawo w zakresie Kodeksu Spółek Handlowych, ponieważ nie miał prawa dokonywać wyboru i wskazywać do zatrudnienia kandydata na prezesa spółki, ponieważ takie kompetencje są w gestii rady nadzorczej.”


Stanowisko Komisji Rewizyjnej w sprawie Parku Przemysłowego Łomża Rada Miasta przyjęła 10 głosami „za”, przy 7 „przeciw” i 4 „wstrzymujących się”. 

Po przyjęciu obu stanowisk przez Radę Miasta, na stronie internetowej ratusza, choć nie poinformowano tam o decyzji Rady, zostały opublikowany tekst pt. „Odpowiedź Miasta na wnioski z kontroli umowy z TWP oraz Parku Przemysłowego Łomża”. Pod tekstem nikt się nie podpisał. 
Elżbieta Rabczyńska, mówi że to odpowiedź jaką radni miasta otrzymali na 5 minut przed rozpoczęciem sesji, a pod dokumentem podpisany był zastępca prezydenta Beniamin Dobosz. 
- Z odpowiedzi wynika nieznajomość tematu lub celowe wprowadzanie opinii publicznej w błąd – mówi szefowa Komisji Rewizyjnej. - Tak naprawdę, to ocena kontroli nie należy do z-cy prezydenta. Na sesji radni dokonali oceny rocznej pracy Komisji Rewizyjnej i zaprezentowali swoją ocenę w głosowaniu – podkreśla.

W załączniku publikujemy stanowiska Komisji Rewizyjnej i wyniki głosowania radnych nad ich przyjęciem.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę