Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Radni wytykają prezydentowi PPŁ i TWP

Główne zdjęcie
Sesja Rady Miasta

Prezydent Łomży dopuścił się naruszeń prawa przy powoływaniu prezesa miejskiej spółki Park Przemysłowy Łomża oraz przy przekazaniu Towarzystwu Wiedzy Powszechnej na 20 lat w bezpłatne użyczenie miejskiej działki z budynkiem na Bawełnie – uznała Rada Miasta Łomża. Podczas ubiegłotygodniowej sesji radni miejscy przyjęli dwa niekorzystne dla prezydenta stanowiska z kontroli przeprowadzonych przez Komisję Rewizyjną. To w sprawie TWP Rada Miasta przyjęła ogromną większością głosów 16 „za” przy jedynie 5 głosach „przeciwko”. - Teraz należałoby to skierować do organów ścigania – mówi Elżbieta Rabczyńska, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej.

Działania prezydenta przy powoływaniu spółki miejskiej Park Przemysłowy Łomża, która buduje biurowiec pod Inkubator Przedsiębiorczości przy ul. Sikorskiego, oraz związane z przekazaniem w poprzednie wakacje Towarzystwu Wiedzy Powszechnej na 20 lat w bezpłatne użyczenie miejskiej działki z budynkiem przy ul. Studenckiej 11 radni z Komisji Rewizyjnej badali prawie przez rok. Efekty ich pracy zawierają stanowiska, które podczas ubiegłotygodniowej sesji zostały przedstawione radnym. Oba stanowiska kończą się „wnioskami i spostrzeżeniami”, które wskazują uchybienia prawne jakich dopuścić miał się prezydenta Łomży. 

Oto te „wnioski i spostrzeżenia” w sprawie TWP:
1. Użyczenie budynku jednemu stowarzyszeniu tj. TWP (gdy są co najmniej dwie jednostki były chętne, wobec których miasto ma rzekome zobowiązania)  jest  formą preferencyjnego potraktowania jednego z podmiotów działających na lokalnym rynku. Działanie takie należy uznać  za przejaw niedozwolonej pomocy publicznej.
2. Złamanie zasad umowy użyczenia, która to forma nie  dopuszcza ponoszenia  nakładów na budynek, który jest w użytkowaniu TWP. Umowa  wraz z poniesionymi nakładami powinna być unieważniona.


To stanowisko Komisji Rewizyjnej zostało przyjęte przez Radę Miasta ogromną większością głosów – 16 do 5. 

„Wnioski i spostrzeżenia” w sprawie PPŁ:
„Prezydent Miasta wprowadził radnych w błąd w momencie prezentowania koncepcji na jednej z sesji. W swoim zarządzeniu  Nr 285/12 z dnia 13 listopada 2012 roku złamał prawo w zakresie Kodeksu Spółek Handlowych, ponieważ nie miał prawa dokonywać wyboru i wskazywać do zatrudnienia kandydata na prezesa spółki, ponieważ takie kompetencje są w gestii rady nadzorczej.”


Stanowisko Komisji Rewizyjnej w sprawie Parku Przemysłowego Łomża Rada Miasta przyjęła 10 głosami „za”, przy 7 „przeciw” i 4 „wstrzymujących się”. 

Po przyjęciu obu stanowisk przez Radę Miasta, na stronie internetowej ratusza, choć nie poinformowano tam o decyzji Rady, zostały opublikowany tekst pt. „Odpowiedź Miasta na wnioski z kontroli umowy z TWP oraz Parku Przemysłowego Łomża”. Pod tekstem nikt się nie podpisał. 
Elżbieta Rabczyńska, mówi że to odpowiedź jaką radni miasta otrzymali na 5 minut przed rozpoczęciem sesji, a pod dokumentem podpisany był zastępca prezydenta Beniamin Dobosz. 
- Z odpowiedzi wynika nieznajomość tematu lub celowe wprowadzanie opinii publicznej w błąd – mówi szefowa Komisji Rewizyjnej. - Tak naprawdę, to ocena kontroli nie należy do z-cy prezydenta. Na sesji radni dokonali oceny rocznej pracy Komisji Rewizyjnej i zaprezentowali swoją ocenę w głosowaniu – podkreśla.

W załączniku publikujemy stanowiska Komisji Rewizyjnej i wyniki głosowania radnych nad ich przyjęciem.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę