Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Alkoholicy i abstynenci zapraszają do zabawy na trzeźwo

Główne zdjęcie
Bp Tadeusz Bronakowski w kościele pw. Św. Andrzeja Boboli

- Dzisiaj w sposób szczególny myślimy o tym, że św. Jan Chrzciciel jest patronem trzeźwości, w gościnnej parafii św. Andrzeja Boboli gromadzimy się bowiem na VI Forum Trzeźwościowym w Łomży – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski do ponad 100 osób, które zgromadziły się w piątek na mszy inaugurującej spotkanie ludzi, którym leży na sercu ochrona trzeźwości własnej, ich rodziny i narodu. Społecznicy ze Stowarzyszenia „Zdrowie i Trzeźwość” forum traktują jako najważniejsze zadanie, skierowane do mieszkańców Łomży. Przygotowali na sobotę i niedzielę sporo atrakcji, m.in., koncert barda Jerzego Fiedorczuka, festyn rodzinny i debatę pt. „Mordercy duchowości”...

Łomżyńskie Forum Trzeźwościowe znane jest w wielu miastach Polski, nie tylko w okolicy, zatem organizatorzy spodziewają się dużej liczby gości poza Łomży. Wielu przyjaciół stowarzyszenia ZiT zapowiedziało przyjazd z innych miejsc, ponieważ temat niedzielnej debaty wydaje się intrygujący. W piątkowej mszy św. wzięli jednak udział głównie łomżyniacy, zaś po niej uczestniczyli w drodze krzyżowej. Modlitewne przejście między 14 stacjami było wzbogacone o świadectwa alkoholików. 

„Polska bardziej browarna niż solidarna...”
Biskup Bronakowski nauczał, że „w walce o trzeźwość naszych bliźnich i całego narodu cnoty św. Jana Chrzciciela są potrzebne. Potrzeba nam jego odwagi i męstwa w pokonywaniu tego wielkiego alkoholowego zagrożenia dla wiary, dla życia polskich rodzin, dla przyszłości naszej ojczyzny”. Święty stanął naprzeciw potęgi tyrana Heroda i dlatego ścięto mu głowę. W apostolstwie trzeźwości Polacy stają naprzeciw potęgi promocyjnej i handlowej koncernów, naprzeciw potęgi szkodliwych społecznych przyzwyczajeń, naprzeciw ludzkiej obojętności i bezwzględności. Biskup wskazał na statystyki. Stwierdził, że „po dwudziestu pięciu latach od przemian demokratycznych Polska stała się bardziej browarna, niż solidarna. Dobrze oddają to też słowa przedstawiciela handlowego, który powiedział, że sukcesem przemian jest wzrost spożycia piwa z 20 do 100 litrów na mieszkańca...”. 
Biskup nazwał „zbrodniczym procederem” rozpijanie Polaków, na czym zarabiają miliardy obce koncerny. - To wielka porażka polskiego państwa i ogromne zagrożenie milionów polskich rodzin – ostrzegał. - Polacy topią się w oceanie alkoholu, który jest dostępny na każdym kroku, całą dobę... Wielkie sklepy, bary, stacje paliw działają niczym meliny, stanowią otwarte źródło alkoholu. A jak wyglądają popularne festyny, dni miast, koncerty i juwenalia...? Kto jest sponsorem i głównym ich beneficjentem...? Oczywiście, producenci alkoholu. Miasta najpierw organizują festyny, na których rozpija się mieszkańców, zaś później szukają w dziurawych budżetach środków na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych. Za tę skandaliczną krótkowzroczność nikt nie traci stanowiska. Nie zwalnia się szefów straży miejskiej i policji, choć dzieci i młodzież bez problemu kupują alkohol. Nie usuwa się radnych samorządu, którzy zwiększają liczbę punktów sprzedaży... 

„Budować więzy solidarności i przyjaźni...”
Milion uzależnionych, 4 miliony pijących ryzykownie i szkodliwie, 2 miliony dzieci w rodzinach z problemem alkoholowym. Ponad 9,5 litra czystego alkoholu na statystycznego Polaka, a dodatkowo dwa litry alkoholu nielegalnego. Po alkohol sięgają już gimnazjaliści i licealiści. Tyle że picie piwa to nie wypicie wody. - Alkohol jest substancją niebezpieczną, zdradziecką, która uzależnia i może doprowadzić do  chorób, do przegrania życia – ostrzegał biskup. - A ostatecznie również do śmierci. 
Biskup prosił uczestników forum o wielką mobilizację różnych osób i środowisk: - Wykorzystajcie forum trzeźwościowe w Łomży, aby lepiej się poznać, aby budować więzi solidarności i przyjaźni...
Służyć temu mają imprezy w sobotę w Miejskim Domu Kultury przy Wojska Polskiego 3, gdzie o godz. 18. wystąpi Jerzy Fiedorczuk; o godz. 19. grupa AA „Jutrzenka” poprowadzi mityng otwarty, po którym organizatorzy zapraszają na zabawę taneczną. Niedzielny festyn w parafii przy Wąskiej zaplanowano od godz. 9. do 17. Między zabawami i konkursami wystąpią: dzieci z GOK Śniadowo (godz. 11.), kapela z Pniewa (13.30), dzieci z SP w Podgórzu (14.) i rodziny w konkursie o puchar wójta gm. Łomża (15.). Debata pt. „Mordercy duchowości” o godz. 14.30. Będzie i loteria (16.30), i msza podsumowująca forum (18.), i po niej zabawa pod chmurą przy kościele św. Andrzeja Boboli.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę