Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Pytania o budżet obywatelski

Ostatnie dni na zgłaszanie zadań do Budżetu Obywatelskiego Łomży na 2015 rok. Do piątku (29 sierpnia) do godz. 15.30 pomysły na małe inwestycje w mieście mogą zgłaszać sami mieszkańcy Łomży. Do zagospodarowania jest – według propozycji prezydenta Mieczysława Czerniawskiego – 1 milion złotych, przy czym pojedyncza inwestycja może kosztować maksymalnie 150 tys zł. Oto przygotowana przez miejskich urzędników lista najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami w sprawie projektów budżetu obywatelskiego Łomży.

Czy z tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego wyłączone są placówki oświatowe?
Nie. Dyrektor placówki oświatowej musi jednak wyrazić pisemną zgodę na zgłoszenie zadania oraz przedstawić, również pisemnie, zasady udostępnienia zadania poza godzinami pracy placówki – po południu, w weekendy, wakacje i ferie. Oba dokumenty muszą być dołączone do formularza zgłoszenia zadania. Główną zasadą Budżetu Obywatelskiego jest to, że zadania muszą być ogólnodostępne. 

Czy można zgłosić po raz kolejny to samo zadanie?
Tak. Zadanie musi być jednak zgłoszone na aktualnym formularzu. To oznacza też ponowne zbieranie podpisów poparcia pod pomysłem. Wszystkie zgłoszone w pierwszej edycji formularze znajdują się w Urzędzie Miejskim. Tych z wnioskodawców, którzy chcieliby z nich skorzystać – z opisów czy dołączonej dokumentacji – zapraszamy do pok. 214 w godzinach 7.30-15.30. 

Czy zadania w obrębie Starówki może odrzucić konserwator zabytków?
Szef łomżyńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków zadecydował, że nie będzie opiniował pomysłów mieszkańców na etapie kwalifikowania ich do głosowania. Uzgodnienia inwestycji, zgodnie z prawem, wyda na etapie przygotowań do realizacji zadania, jeśli oczywiście wygra ono głosowanie. 

Czy zadanie musi mieścić się w kwocie 150 tys. zł brutto?

Tak. Należy zatem właściwie oszacować koszty. Pomogą w tym pracownicy wydziału inwestycji (pok. 216 w godz. 7.30-15.30). To oni ocenią potem wniosek pod względem formalnym. Jeżeli koszty przewyższą kwotę 150 tys. zł brutto, wniosek nie zostanie zakwalifikowany do głosowania. 

Czy można rozłożyć kosztowniejsze zadanie na etapy i zgłosić pierwszy z nich?

Tak. Warto jednak skorzystać z pomocy oferowanej przez wydział inwestycji i skonsultować swój pomysł, czy jego etapowanie jest zasadne i realistyczne. Należy też pamiętać, że Budżet Obywatelski to głosowanie mieszkańców – nawet jeżeli pierwszy etap inwestycji wygra i zostanie zrealizowany, nie musi tak stać się z kolejnymi etapami. 

Czy głosujemy tylko na zadania ze strefy, w której mieszkamy?

Nie. Głosować można raz, ale na trzy dowolne zadania z całego miasta. 

W urzędzie miejskim pracownicy wydziałów nieruchomości i inwestycji od początku sierpnia  „pilotują” działania wnioskodawców, aby ułatwić im złożenie poprawnie wypełnionego zgłoszenia. 
Przypominają też o składaniu czytelnych podpisów oraz podaniu numeru telefonu lub adresu mailowego. Być może Zespół Koordynujący, który będzie zatwierdzał listę zadań do głosowania lub urzędnicy miejscy zechcą skontaktować się z wnioskodawcą w celu doprecyzowania szczegółów. 
Wypełniony formularz należy wysłać listem na adres Urzędu Miejskiego w Łomży z dopiskiem „Budżet Obywatelski–INICJATYWY” lub złożyć osobiście w Punkcie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w Łomży przy ul. Stary Rynek 14 (parter). Zgłoszenia można dokonać również przez Internet, przesyłając wypełniony, zeskanowany formularz na adres budzetobywatelski@um.lomza.pl. W razie wysłania zgłoszenia drogą pocztową, za datę złożenia uważa się datę wpływu do Urzędu Miejskiego w Łomży.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę