Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Prawo jazdy po nowemu

Główne zdjęcie
WORD Łomża

Od poniedziałku zmieniają się zasady zdawania egzaminu na prawo jazdy. Zmiany dotyczą zarówno egzaminów teoretycznych jak i praktycznych. Od poniedziałku np. podczas egzaminu praktycznego na kategorię B będzie można jeździć tym samochodem, w którym kursant uczył się jeździć w szkole nauki jazdy. - Wydaje się, że to będzie takie sam przepis jak ten, który mówi o tym, że w egzaminie może uczestniczyć instruktor – komentuje Mirosław Oliferuk, dyrektor WORD Łomża dodając, że choć przepis istnieje nadal, ale w ubiegłym roku w Łomży nie było nawet jednego takiego przypadku.

- Pojazd szkoleniowy, na którym miałyby odbywać się egzaminy musi być wyposażony nie gorzej niż pojazd egzaminacyjny – podkreśla dyrektor Oliferuk. - Czyli m.in. obowiązkowo musi mieć zainstalowane urządzenie nagrywające obraz i dźwięk, oraz posiadające zabezpieczenia w taki sposób by dostęp do nagrania posiadały tylko osoby wskazane przez dyrektora WORD, a więc nawet nie właściciel samochodu. Poza tym, po każdym egzaminie nośnik z nagraniem przejmuje WORD na 21 dni, co oznaczałoby konieczność włożenia tam nowego dysku na kolejny egzamin. 
To nie jedyne obwarowania jakie będą stawiane  tym, którzy będą chcieli zdawać egzaminy w samochodach którymi uczyli się jeździć. Już w momencie zapisu na egzamin osoba taka, będzie musiała podpisać oświadczenie, że chce zdawać na takim samochodzie, a ośrodek szkolenia musi mieć umowę z WORD. Ważne jest, że opłata za egzamin praktyczny będzie wówczas identyczna jak w przypadku egzaminu na samochodzie WORD-u.
Zmiana w egzaminach teoretycznych dotyczy ich ważności. Teraz są one ważne przez pół roku i tyle czasu kandydat na kierowcę ma na zdanie egzaminu praktycznego. Od poniedziałku egzamin teoretyczny ma być jak matura – ważny całe życie.
- Jest tu jedno ale – mówi dyrektor łomżyńskiego WORD-u. - Nie dotyczy to wcześniejszych egzaminów, czyli kandydatów na kierowców, którzy zdawali egzamin w np. dziś - w piątek. Ten egzamin ważny będzie tylko 6. miesięcy.
Najwięcej zastrzeżeń Mirosław Oliferuk ma jednak do nowej zasady iż kierowcy z kategorią prawa jazdy B, mający te uprawnienia przez co najmniej 3 lata, mogą jeździć motocyklami kat A1 czyli o pojemności silników do 125cm3, mocy nie przekraczającej 11 KW i jeszcze odpowiednim jej stosunku masy pojazdu.
- To oznacza, że policja na drodze nie będzie mogła sprawdzić np. czy motocykl nie jest podkręcany i mimo stosunkowo małej pojemności może rozwijać prędkość rzędu 200 km/h – mówi Oliferuk. - Poza tym, ten przepis zakłada, że każdy kierowca jeżdżący samochodem musi umieć jeździć motorem, a to nie jest prawdą. Kierowcy na różne pojazdy przechodzą różne badania lekarskie – inne na kat. B, inne na motocykle, a więc będzie mogło się zdarzyć, że motocyklem legalnie będzie mogła jeździć osoba, które nigdy nie zdobyłaby takich uprawnień.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę