Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Samorząd nam tanieje

Główne zdjęcie
źródło: Ranking Wspólnoty "Wydatki bieżące samorządów na administrację za rok 2013r." Miasta grodzkie.

- Od kilku lat samorządy wyraźnie oszczędzają na administracji. Poziom wydatków po zostaje na niezmienionym po ziomie od 2010 roku. W miastach na prawach powiatu nawet spada nieznacznie i jest najniższy od 2007 r. - pisze profesor Paweł Swianiewicz kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, który dla Pisma Samorządowego „Wspólnota” opracował ranking „Wydatki bieżące samorządów na administrację za rok 2013r.” Z analizy profesora wynika, że obniżają wydatki m.in. na remonty bieżące, telefony komórkowe i stacjonarne. Na administracji oszczędza także Łomża, która pomalutku pnie się w górę wśród najtańszych miast na prawach powiatu. Tym razem awansowaliśmy z 19 na 16 miejsce.

Na swoją administrację różne samorządy wydają różnie. W przeliczeniu na głowę mieszkańca najmniej wydają województwa – to śląskie niespełna 26 zł rocznie. Podlaskie, jest znacznie droższe – 39,92zł i w rankingu zajęło 11 miejsce. 
Mało wydają także powiaty.  W kolneńskim każdy z mieszkańców w ubiegłym roku wydał na jego administracje tylko 76,48zł, co dało powiatowi 5 miejsce w kraju. Powiat łomżyński z wydatkami rzędu 86,38zł zajął 30 miejsce, a zambrowski – 88,26zł – miejsce 36.
Znacznie wyższe kwoty są już w miastach i gminach. Dla przykładu Piątnica w ubiegłym roku, w przeliczeniu na głowę mieszkańca rocznie na administracje wydała 248,88zł. Dało jej to 88 miejsce wśród gmin wiejskich powyżej 10 tys. mieszkańców. Klasyfikowana w tej samej grupie gmina Łomża z wydatkami 256,19zł n. mieszkańca zajęła 97 miejsce.
W złotówkach taniej administracja wyszła mieszkańcom miasta Łomża. Ubiegłoroczne wydatki na ten cel, po przeliczeniu na wszystkich mieszkańców dały wynik  253 zł i 90 groszy. W zestawieniu profesora  Swianiewicza dało to Łomży 16 miejsce wśród miast grodzkich. Oznacza to awans o 3 pozycje w stosunku do 2012 roku. To może być pocieszające zważywszy, że z wydatkami np. za 2007 rok sklasyfikowano nas na 27 miejscu, ale trzeba przyznać, że w latach 2000-2003 zawsze łapaliśmy się w pierwszej 10. najtańszych miast kraju. 
Warto zauważyć, że klasyfikowane razem z nami Suwałki z wydatkami rzędu 213,37 zł zajęły w tym roku 4 miejsce, a Ostrołęka, która wydała aż 353,04zł wylądowała na 42 pozycji. 

Pozostałe miasta regionu w rankingu też wypadają różnie. Białystok z wydatkami 237,50zł rocznie na mieszkańca zajął 3 miejsce wśród miast wojewódzkich. Zambrów mając 227,56 zł jest 22 wśród miast powiatowe 20–30 tys. mieszk., a klasyfikowane wśród miast poniżej 20 tys. mieszk. Kolno zajęło 71 miejsce (9. od końca) mając wydatki na poziomie 329,44 zł. 
Jeszcze więcej wydał Nowogród – 352,41 zł, który zajął 143 miejsce wśród miast poniżej 10 tys. mieszkańców.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę