Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Na wyborach da radę nieźle zarobić...

Nawet 450 zł – jeśli dojdzie do drugiej tury wyborczej - będzie mógł zarobić zwykły członek obwodowej komisji podczas najbliższych wyborów samorządowych. Przewodniczący tej komisji zarobi o 120 zł więcej. Państwowa Komisja Wyborcza ustaliła wysokość diet przysługujących członkom komisji wyborczych w zbliżających się wyborach. Diety będą znacznie – nawet ponad dwa razy wyższe – niż dotychczas.

Zgodnie z uchwałą PKW, przewodniczącym terytorialnych (gminnych (miejskich), powiatowych czy wojewódzkich) komisji wyborczych przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z wykonywaniem zadań członka komisji w wysokości 650 zł. Stawka dla zastępców przewodniczących terytorialnych komisji to 600 zł, a dla ich członków – 550 zł.
W przypadku komisji obwodowych, których w każdej gminie jest wielokrotnie więcej, stawki są niższe - 380 zł dla przewodniczącego, 330 zł dla zastępców, a dla szeregowych członków po 300 zł.
Dieta przysługuje za czas związany z przeprowadzeniem głosowania oraz ustaleniem jego wyników. Jeśli dojdzie do drugiej tury wyborczej – np. przy wyborach na wójta czy prezydenta - członkom komisji będą przysługiwać kolejne diety, tyle tylko, że tym razem o połowę niższe. 

Chcesz być w komisji - znajdź pełnomocnika
Kandydatem do składu obwodowej komisji wyborczej może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze gminy właściwej dla tej komisji i posiada prawo wybierania, czyli najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat i nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu.
Kandydatów na członków zgłasza tylko pełnomocnik zarejestrowanego komitetu wyborczego. Zgłoszenia przyjmują wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) działający w ramach zapewniania gminnej (miejskiej) komisji wyborczej obsługi administracyjnej.  Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych upływa 17 października 2014 r.
Każda z komisji ma od 6 do 8 osób, a pełnomocnik komitetu może zgłosić tylko po jednej osobie do każdej z komisji. W przypadku zgłoszenia do składu obwodowej komisji wyborczej liczby kandydatów przekraczającej dopuszczalny skład komisji, skład komisji ustala się w drodze publicznego losowania przeprowadzonego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Obwodowe komisje wyborcze w wyborach samorządowych powołują gminne (miejskie) komisje wyborcze, najpóźniej w dniu 27 października 2014 r.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę