Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 21 czerwca 2021 napisz DONOS@

Bociani zakątek

Blisko 480 bocianów mieszka na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. Jak co roku specjaliści obeszli cały Park sięgający od Bronowa i Gaci po Łomżę i Piątnicę i liczyli bocianie gniazda i wychowywane w nich młode. - W tym roku, gdy liczyliśmy bociany, była bardzo duża różnica w wielkości młodych – mówi Anna Jadczak, specjalista ds. ochrony środowiska w ŁPKDN. - W niektórych gniazdach były jeszcze małe pisklęta, w innych młode już uczyły się latać. W sumie doliczyliśmy się 266 młodych bocianów.

To trochę mniej niż w poprzednim roku gdy było ich 294, ale i bocianich gniazd z których wyprowadzane są młode jest mniej niż przed rokiem. W tym roku takich gniazd jest 96, a przed rokiem było 113. 
- Tradycyjnie już najwięcej bocianów jest w Lutostani – mówi Anna Jadczak. - W 13 zasiedlonych gniazdach naliczyliśmy 27 młodych.
Bocianie pary w tym roku najczęściej mają po trzy lub dwa młode – w sumie takich par jest niemal 70. W 20 gniazdach rodzice wychowywali po cztery małe bocianki, a w jednym było ich nawet 5. Reszta – 6 bocianich par – wyprowadziła po jednym potomku.  
- Bociany mają się u nas dobrze. Prawie trzy młode na parę to dobry wynik i porównywalny z latami poprzednimi – ocenia ekspertka. 
Wszystko wskazuje na to, że i przyszłość bocianów nad Narwią zapowiada się bardzo optymistycznie. Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi przystępuje do finansowanego z środków unijnych dużego, kilkuletniego projektu ochrony bociana białego w dolinie Narwi i Biebrzy. W jego ramach będą np. montowane słupy i platformy na bocianie gniazda, ale także zostanie zmodernizowany drozdowski szpitalik dla ptaków, a nawet doposażone w specjalistyczny sprzęt jednostki straży pożarnej, które często wzywane są na ratunek bocianom.

210618123923.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę