Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

100-lecie kościoła w Piątnicy

Uroczysta msza święta, celebrowana przez ks. kard. Gerharda Ludwiga Müllera, prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, uświetniła obchody 100-lecia kościoła w Piątnicy. – Od stu lat mury tej świątyni gromadzą wiernych, dających świadectwo przynależności do Kościoła Chrystusowego, zbudowanej wysiłkiem ówczesnego pokolenia, która do dziś jest skarbem szczególnej obecności Boga! – mówił ks. kard. Gerhard Ludwig Müller. – Po raz pierwszy w 600-letniej historii naszej wspólnoty parafialnej, zgromadzeniu liturgicznemu przewodniczy kardynał Kościoła Rzymskiego w osobie jego eminencji ks. kard. Gerharda Ludwiga Müllera! – podkreślał  proboszcz piątnickiej parafii, ks. kan. Szczepan Dobecki. – W naszej jubileuszowej modlitwie uczestniczy też czterech biskupów łomżyńskich – to też dla nas wielki dar, kiedy naszych pasterzy widzimy wszystkich razem!

Historia pierwszego kościoła w Piątnicy sięga końca XIV wieku. Parafia powstała tu w roku 1407, zaś drugi drewniany kościół, istniejący do początków XX wieku, wybudowano w roku 1757. Na jego miejscu w latach 1914 – 1938 wzniesiono obecną świątynię. Po zniszczeniu w czasie II wojny światowej została ona odbudowana w latach 1945-53, ale pełny blask odzyskała dopiero 23 lata temu, po odbudowaniu obu wież. W tym roku parafianie uroczyście obchodzili setną rocznicę budowy świątyni. Jubileuszowa msza św. została połączona z odpustem Przemienienia Pańskiego, a oprócz gościa z Watykanu wzięli w niej udział: biskup łomżyński Janusz Stepnowski, biskup pomocniczy  Tadeusz Bronakowski, biskupi seniorzy Stanisław Stefanek i Tadeusz Zawistowski oraz liczni księża z dekanatu piątnickiego, z pochodzącym z Piątnicy ks. prał. Sławomirem Śledziewskim, osobistym sekretarzem kard. Müllera. Nie zabrakło też przedstawicieli władz lokalnych i samorządowych, służb mundurowych, Wojska Polskiego, kombatantów i setek wiernych.
– Sto lat w historii świata jest niewielkim odcinkiem czasu – mówił ks. kard. Gerhard Ludwig Müller. – Jednak sto lat to przestrzeń, która zawsze nacechowana jest bogactwem ludzkich losów i ten bogaty charyzmat czasu wkomponowany jest również w parafię pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Piątnicy, która obchodzi 100-lecie budowy kościoła parafialnego.
Ludzie przychodzą tu od setek lat, aby doświadczyć bliskości Boga, a od stu lat przemiana ich serc dokonuje się w murach tej świątyni. Jest to widocznym znakiem wiary tej wspólnoty!

Rodzinny piknik z OT.TO i Kaczuchami
Jubileusz 100-lecia od rozpoczęcia budowy świątyni parafialnej w Piątnicy miał też wymiar rozrywkowo-kulturalny. Na boisku szkolnym zorganizowano bowiem piknik rodzinny „Kolory regionu”. Od wczesnego popołudnia odbywały się konkursy i występy dla dzieci, które miały też do swej dyspozycji różne atrakcje z wesołym miasteczkiem na czele.
Na licznych stoiskach z takich miejscowości jak np. Murawy, Rządkowo, Budy Czarnockie,
Kalinowo, Czarnocin, Elżbiecin czy Piątnica Poduchowna prezentowano lokalne smakołyki i napoje. Część koncertową rozpoczęła Łomżyńska orkiestra Dęta pod batutą Waldemara Borusiewicza w repertuarze rozrywkowo-tanecznym. Pierwszą gwiazdą wieczoru był  Trzeci oddech kaczuchy Andrzeja Janeczko i Mai Piwońskiej, który już od kilkudziesięciu lat bawi Polaków takimi piosenkami jak „Kombajnista”, „Lekko na sercu”, bądź wzrusza poetyckimi tekstami w rodzaju „Pytania syna poety”. Gwiazdą wieczoru był kabaret OT.TO. Wiesław Tupaczewski, Andrzej Tomanek i Andrzej Piekarczyk wykonali nie tylko swe największe przeboje jak „Wakacje” czy „To już lato”, nader adekwatne do panującej tego dnia upalnej aury, ale też zaprezentowali się w popularnych przebojach, repertuarze hip-hopowym czy rockowym, okraszając piosenki licznymi improwizowanymi gagami i skeczami.
– Wszystko zaczęło się od tych stu lat od budowy kościoła – mówi wójt gminy Piątnica Edward Łada. – Dzięki tej rocznicy zorganizowaliśmy piknik rodzinny, zjednoczyliśmy się, także te okoliczne miejscowości. A co ważne na wsi są teraz żniwa, a ci ludzie zmobilizowali się i chętnie biorą w tym udział. Bardzo cieszy mnie też udział naszych zespołów – „Piątniczan” czy  „Słowików” ze szkoły podstawowej z Jeziorka, bo przy okazji tego festynu pokazujemy co mamy dobrego i nie mamy czego się wstydzić!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: ks. kard. Gerhard Ludwig Müller prefekt Kongregacji Nauki Wiary
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę