Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Yamaha jakiej w Łomży jeszcze nie było

Fortepian znanej na całym świecie japońskiej firmy Yamaha wzbogacił instrumentarium Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży. Kosztował blisko 130 tysięcy złotych i od nowego roku szkolnego będzie służyć zarówno uczniom szkoły jak i występującym w niej coraz częściej znanym pianistom. Przy tej klasy instrumencie nie będzie już sytuacji, która kilka miesięcy temu spotkała np. samego Waldemara Malickiego, że fortepian nagle odmówił posłuszeństwa. – Jestem zachwycony! – mówi dyrektor PSM Mirosław Korona. – Po 10 latach starań w końcu udało się nam, dzięki pieniądzom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Edukacji Artystycznej, sfinalizować zakup tego wspaniałego instrumentu!

Mirosław Korona dyrektor PSM
Mirosław Korona dyrektor PSM

Nerwowe oczekiwanie w łomżyńskiej szkole muzycznej trwało w piątek od wczesnych godzin rannych. Było już wiadomo, że instrument dotarł bezpiecznie z Hamburga do Warszawy, aż w końcu około godziny 13 dojechał do Łomży. Pracownicy firmy specjalizującej się w przewozach tak dużych i cennych przedmiotów wnieśli fortepian do auli na pierwszym piętrze i sprawnie go zmontowali. Świadkom tej sceny zaparło dech w piersiach na widok eleganckiego, lśniącego czarnym lakierem, nowiutkiego instrumentu.
Yamaha C5X jest bowiem jednym z najlepszych instrumentów w swej klasie na świecie, imponując nie tylko wyglądem, ale też brzmieniem, możliwym dzięki wykorzystywaniu przez producenta najwyższej jakości materiałów, np. sezonowanego przez wiele lat drewna pochodzącego z Alp. Dlatego, chociaż instrument nie był nastrojony, od razu znaleźli się chętni by go wypróbować. Nowa Yamaha zastąpi w auli wysłużoną Calisię, a jej koncertowa premiera odbędzie się w czasie sierpniowych IX Ogólnopolskich Warsztatów Muzycznych.
– Cieszę się niezmiernie, bo przecież w szkole istnieje klasa fortepianu – podkreśla dyrektor Korona. – Adepci tego kierunku do tej pory grali na instrumentach wątpliwej proweniencji: psujących się, niestrojących, z którymi bez przerwy były kłopoty. Dlatego dla poziomu klasy fortepianu i produkcji muzycznych, bo przecież koncerty odbywają się u nas dość często, ten instrument będzie jak zbawienie!
Ten konkretny egzemplarz Yamahy zachwycił delegację łomżyńskiej szkoły już w Hamburgu, gdzie dokonano ostatecznego wyboru instrumentu. 
– Firma Yamaha zawsze daje możliwość wyboru – wyjaśnia Mirosław Korona. – Nie kupowaliśmy więc kota w worku, pojechaliśmy do centrum logistyki w Hamburgu, gdzie są wystawione instrumenty i można sobie pograć, sprawdzić i wybrać. Standardowo wybiera się spośród trzech wystawionych instrumentów i wybór był jednoznaczny, bo wszyscy, którzy na tych instrumentach grali i posłuchali ich brzmienia,  wskazali właśnie ten fortepian! 
Mamy też mniejszą aulę, gdzie przydałby się mniejszy, równie dobry instrument – zaznacza dyrektor Korona, zapowiadając, że skoro rozwój, mieszczącej się w zabytkowym budynku placówki, nie jest możliwy co do jej rozbudowy, to dołoży wszelkich starań, by rozwijała się ona w zakresie jakości kształcenia i posiadanych instrumentów. 

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę