Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 01 marca 2021 napisz DONOS@

Upały już były, teraz będzie upiorna gorączka

Główne zdjęcie
Numeryczna prognoza pogody na najbliższe dni dla Łomży (źródło: Pogodynka.pl)

Niemal przez cały tydzień – do wczoraj - w całym regionie występowały upały którym synoptycy nadawali drugi w trzystopniowej skali stopień zagrożenia. W ciągu dnia temperatura powietrza w cieniu przekraczała 30°C. Teraz zapowiada się, że będzie jeszcze goręcej. Od soboty do przyszłego czwartku synoptycy prognozują temperaturę maksymalną od 31°C do 34°C w cieniu, podnosząc jednocześnie stopień zagrożenia na trzeci - najwyższy - poziom. W związku z ostrzeżeniem o upałach, którym synoptycy nadali trzeci najwyższy stopień zagrożenia, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku wydało zalecenia dla ludności.

Ostrzeżenie o kolejnym tygodniu upałów wdała Magdalena Pękala dyżurny synoptyk białostockiego zespołu Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB. Ważne jest od sobotniego popołudnia od godz. 13:00 do godziny 20:00 w czwartek 7 sierpnia. 
„Prognozuje się temperaturę maksymalną od 31°C do 34°C. Temperatura minimalna od 16°C do 19°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90%” - napisała synoptyk w ostrzeżeniu. 
Nadanie trzeciego stopnia oznacza, że "przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwią prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków w sobotę w regionie będzie zachmurzenie przeważnie umiarkowane, wiatr słaby, okresami umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni, a temperatura maksymalna wyniesie od 31°C do 33°C.
W nocy z soboty na niedzielę temperatura minimalna od 16°C do 18°C.  W niedzielę ma być podobnie jak w sobotę tylko trochę cieplej. Amerykańskie i polskie serwisy pogodowe – przewidują w Łomży nawet 34°C – w cieniu. I tak samo ma być w poniedziałek.

W związku z ostrzeżeniem o upałach, którym synoptycy nadali trzeci najwyższy stopień zagrożenia  Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku wydało zalecenia dla ludności.

Przed wystąpieniem upałów:
1. Zaopatrz się w okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy.
2. W okresie letnim nakładaj ubrania w jasnych barwach – ciemne przyciągają słońce.
3. Zadbaj o zapas wody pitnej.
4. Kup balsam z filtrem.
5. Sprawdź w jakich temperaturach powinny być przechowywane Twoje lekarstwa.

Podczas wystąpienia upałów:
1. Przebywając w domu, zasłoń okna. Odpowiednia wentylacja zamkniętych pomieszczeń, zapewni komfort przebywania w pomieszczeniach podczas upałów.
2. W miarę możliwości staraj się przebywać w cieniu. W godzinach popołudniowych, unikaj długiego przebywania na słońcu.
3. Noś okulary przeciwsłoneczne, nakrycia głowy oraz luźne ubrania, zakrywające jak największą powierzchnię ciała.
4. W celu ochrony skóry, stosuj balsamy z filtrem.
5. Spożywaj lekkie posiłki, pij duże ilości płynów. Ogranicz spożywanie słodkich napoi, kawy i alkoholu (powodują odwodnienie organizmu).
6. Ogranicz wysiłek fizyczny, który podczas upałów może stwarzać zagrożenie.
7. Zwróć szczególną uwagę na rzeczy i materiały pozostawione w samochodzie. Łatwopalne (kanistry z benzyną, butle gazowe) mogą stwarzać niebezpieczeństwo.
8. Nie zostawiaj w samochodzie dzieci oraz zwierząt.
9. Zadbaj o zwierzęta. Zapewnij im nieograniczony dostęp do wody pitnej oraz zacienionego miejsca.
10. Zadbaj o prawidłowe nawodnienie roślin.

Skutki upałów:
1. Upały negatywnie wpływają na przyrodę, człowieka oraz infrastrukturę. Wysoka temperatura powietrza niszczy nawierzchnie dróg, tory kolejowe oraz linie energetyczne. Powoduje znaczny spadek wilgotności terenów zielonych co prowadzi do pożarów. Potęguje zjawisko suszy atmosferycznej, gruntowej i hydrologicznej.
2. Upał najbardziej zagraża osobom chorym, starszym, dzieciom i kobietom w ciąży. Skutkiem przegrzania i odwodnienia organizmu są zawroty głowy, osłabienie, problemy żołądkowe, gorączka i bóle mięśni, omdlenia, problemy z krążeniem krwi
3. Wskutek zbyt długiego przebywania na słońcu lub w gorącym pomieszczeniu, może także dojść do udaru cieplnego. Objawami udaru są: silne bóle głowy wraz z zawrotami, zmęczenie, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.
4. Kolejnym następstwem upału i przegrzania organizmu jest szok termiczny, gdy nastąpi kontakt rozgrzanego ciała z zimnym środowiskiem.

Jeżeli widzisz potrzebującego pomocy nie bądź obojętny. Możesz przekazać informację o jego miejscu przebywania dzwoniąc pod jeden z poniższych bezpłatnych numerów telefonów czynnych całą dobę:
112 Numer Alarmowy
997 Policja
998 Straż Pożarna
999 Pogotowie Ratunkowe


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę