Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Fiskus na łowach

Od 500 zł do 800 zł – takiej wysokości mandaty wystawiają kontrolerzy łomżyńskiego fiskusa sprawdzający jak przedsiębiorcy wywiązują się z prowadzenia ewidencji obrotu, czyli nabijania na kasę fiskalną każdej transakcji i wydawania paragonów klientom. Tylko w lipcu sprawdzono ponad stu przedsiębiorców, a sześciu z nich ukarano mandatami. Jak podkreśla Ireneusz Wierzbowski Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży, takie kontrole to zadanie stałe fiskusa, które np. w wakacje jest tylko wzmagane dlatego teraz zaangażowanych w nie jest około 20 pracowników fiskusa.

Kontrole fiskusa u przedsiębiorców są niejako obok ogólnopolskiej kampanii informacyjnej Ministerstwa Finansów „Nie bądź jeleń, weź paragon”. Ma ona uświadomić społeczeństwu korzyści płynące z brania paragonów oraz z rzetelnego ewidencjonowania obrotów na kasach fiskalnych przez przedsiębiorców. 
- Dla kupującego paragon jest podstawowym dowodem zakupu, umożliwiającym ewentualną reklamację – podkreśla naczelnik Wierzbowski zaznaczając,  branie paragonów jest też ważne ze względów społecznych. - Żądając od sprzedawcy paragonu wspieramy uczciwą konkurencję oraz przyczyniamy się do zwalczania szarej strefy. 

Paragon trzeba wystawić, oderwać i dać klientowi
Każdy paragon jest potwierdzeniem, że kwota podatku jaką płacimy przy każdym zakupie – bułki, butelki wody, czy ubrania - trafiła do budżetu państwa, a nie do kieszeni nieuczciwego przedsiębiorcy. 
- Jeżeli ktoś transakcji nie nabija na kasę fiskalną to wiadomo, że oszukuje, ale jeśli „tylko” nie wydaje paragonu to też może oszukiwać – podkreśla Ireneusz Wierzbowski. - Taką transakcje można np. anulować, albo zebrać kilka paragonów i wystawić fakturę dla kogoś innego. 
Jak podkreśla naczelnik łomżyńskiej skarbówki z dotychczasowej kontroli wynika, że około 5% przedsiębiorców uchyla się od obowiązków ewidencjonowania i wydawania paragonów. Jeśli zostanie przyłapany przez kontrolerów fiskusa płaci mandat.
- Wysokość mandatu zależy od tego np. czy to pierwsze tego typu zdarzenie, czy może już kolejne – mówi naczelnik Wierzbowski podkreślając, zdarza się, że ten sam przedsiębiorca już po raz kolejny karany jest za to samo. 
W lipcu z Urzędu Skarbowego w Łomży na kontrolę w sklepach i punktach usługowych wysłanych było około 20 pracowników. Łącznie do wczoraj przeprowadzili 106 kontroli. W zdecydowanej większość przypadków wszystko było tak jak być powinno, ale 6 przedsiębiorców zostało ukaranych mandatami. Opiewały one na kwoty od 500 do 800 złotych.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę