Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Poprowadzą pielgrzymów

Główne zdjęcie
Ks. Piotr Mazurek, Mirosław Oliferuk i bp Tadeusz Bronakowski

- W ciągu 6 lat przeszkoliliśmy już 252 osoby jako porządkowych do kierowania ruchem na pielgrzymkach organizowanych przez kościół w Diecezji Łomżyńskiej – mówił Mirosław Oliferuk, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Drogowego w Łomży przekazując księdzu biskupowi Tadeuszowi Bronakowskiemu i ks. Piotrowi Mazurkowi, dyrektorowi Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę zaświadczenia ukończenia kursu przez 25 osób. Połowa z nich będzie pielgrzymowało w tegorocznej 30. PPŁ, która w piątek rano wyjdzie z Łomży, Ostrołęki i Zambrowa. - Na zabezpieczenie bezpiecznego przejścia pielgrzymów potrzebujemy około 50 osób do kierowania ruchem – podkreśla ks. Mazurek. - Oni wszyscy są wolontariuszami, i nie co roku chodzą na pielgrzymki, dlatego tak ważne jest że te szkolenia organizowane są co roku.

Szkolenie dla porządkowych do kierowania ruchem na pielgrzymkach w tym roku odbyło się pod koniec czerwca. Uzyskane po nim zaświadczenia daje formalne uprawnienia, które są konieczne z punktu widzenia wymogów prawa, ale przede wszystkim potwierdza wiedzę osób, które prowadząc  pielgrzymki odpowiadają za bezpieczeństwo setek pątników.  Osoby, które uzyskały certyfikaty przeszły szkolenia teoretyczne i praktyczne, a także zdali egzamin z zakresu przepisów ruchu drogowego.
- Osoby, które mają te certyfikaty są jak policjanci z drogówki – mówił dyrektor WORD Łomża, zaznaczając, że na ich sygnały muszą reagować nie tylko uczestnicy pielgrzymki, ale także wszyscy inni uczestnicy ruchu drogowego. 
Tak jak i w latach poprzednich szkolenie dla osób skierowanych przez Kurię Biskupią w Łomży jako porządkowych na pielgrzymkach jest dla nich bezpłatne. Koszty w ramach działań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego pokrywa WORD. 
- To dla nas ogromna pomoc i przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa pielgrzymów – podkreśla biskup Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy w Łomży. - Gdy pielgrzymi wychodzą na szlak zawsze modlimy się i prosimy Boga aby bezpiecznie doszli do celu i powrócili do domów. Ci ludzie potrafią fachowo zatroszczyć się o pielgrzymów. 
Niestety jak podkreśla ks. Piotr Mazurek  mimo wysiłków osób kierujących ruchem przy przejściu pielgrzymki po drogach zdarza się, że kierowcy nie respektują wydawanych przez nich poleceń i jadą dosłownie po nogach pielgrzymów.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę