Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Dopiero teraz zaczną się upały

Ostatnie dni były bardzo gorące, ale dopiero teraz zaczną się upały ostrzega Barbara Jakubowska, dyżurny synoptyk z białostockiego zespołu Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB. Od niedzielnego południa do czwartku do godziny 20.00 obowiązuje wydane przez nią ostrzeżenia o upałach - „prognozuje się temperaturę maksymalną od 29°C do 32°C”, które mają drugi w trzystopniowej skali stopień zagrożenia.

Drugi stopień oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. 

31°C w cieniu, na słońcu dużo więcej
W niedzielę w województwie podlaskim synoptycy przewidują temperaturę maksymalną od 29°C do 31°C. W ciągu dnia zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego, aż do wystąpienia miejscami przelotnych opadów deszczu i burz, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz do 25 mm.  Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowo-wschodni, podczas burz w porywach do 65 km/h.
W nocy temperatura minimalna od 16°C do 18°C. Początkowo miejscami jeszcze przelotne opady deszczu i burze, lokalnie także z gradem.
W poniedziałek ma być jeszcze cieplej - temperatura maksymalna od 30°C do 31°C. Podobnie jak w niedzielę w dzień zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego, aż do wystąpienia miejscami przelotnych opadów deszczu. Prognozowana wysokość opadu w czasie burz do 15 mm.
Wiatr słaby, okresami umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni, podczas burz w porywach do 65 km/h.

Chroń się przed słońcem, pij dużo wody
Upały są groźne dla ludzi. Nadmierna potliwość, osłabienie, zawroty głowy, drętwienie rąk i nóg albo nogi jak z waty oraz kołatanie serce – oto objawy odwodnienia, które w 30-stopniowe upały nie są rzadkością.  Lekarze zalecają aby nie przebywać na słońcu w godzinach południowych – od 11 do 16. Należy unikać ostrych, palących promieni słonecznych, chroniąc się w cieniu budynków, drzew i pod parasolem.  
Należy też pić dużo wody aby uzupełniać braki organizmowi. Dzieci powinny wypijać jej półtora litra dziennie, młodzież i dorośli – od dwóch do trzech litrów. 
Upały są szczególnie groźne dla starszych ludzie, w okolicach 70-tki i powyżej, którzy miewają już mniej czuły ośrodek pragnienia. Mimo to w takie dni jak dziś powinni wypijać przynajmniej 1, 5 litra.  
I jeszcze jedno lekarskie zalecenie. Napoje nie powinny być podawane prosto z lodówki, ponieważ osłabiają układ odpornościowy, czego skutkiem są częstsze infekcje górnych dróg oddechowych, na przykład, bóle gardła.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę