Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Trzyletni zakaz hodowli świń - konsekwenca ASF

Wszystkie świnie żyjące w promieniu 3 km od gospodarstwa, w którym wykryto występowanie wirusa ASF u świń jeszcze dziś zostaną zabite i zutylizowane. W ciągu kilku najbliższych dni zostaną wybite wszystkie świnie hodowane w gospodarstwach w promieniu do 10 km. Przez kolejne trzy lata na tym terenie nie będzie można prowadzić takich hodowli – to skutki potwierdzenia wystąpienia ogniska choroby w miejscowości Zielona w gminie Gródek pod Białymstokiem.

Minister Rolnictwa Marek Sawicki zapewnił, że rolnicy nie będą ponosili z tego tytułu strat finansowych, bo dostaną odszkodowania, zgodne z aktualną ceną rynkową żywca. 
„Przewidujemy także rekompensaty za zaniechanie produkcji w okresie trzyletnim” -  powiedział w radiowej jedynce minister Sawicki. 

W Polsce po raz pierwszy wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto u padłych dzików w połowie lutego. Dotychczas stwierdzono dziewięć ognisk tej choroby u dzików - wszystkie chore zwierzęta znaleziono w pobliżu polsko-białoruskiej granicy, oraz jedno ognisko w małym gospodarstwie hodowlanym. 

Specjaliści podkreślają, że ASF jest śmiertelny dla świń domowych i dzików, natomiast nie jest groźny dla ludzi.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę