Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 marca 2021 napisz DONOS@

Łomża coraz uboższa

Główne zdjęcie
Łomża, osiedle Południe

Łomża znalazła się na 36. miejscu, wśród 48. miast na prawach powiatu, w rankingu najbogatszych samorządów 2013 roku. To kolejny dla Łomży rok spadków. Tym razem o 11. miejsc w stosunku do poprzedniego rankingu i jednocześnie najgorszy wynik od 2004 roku, odkąd miasto jest ujmowane w zestawieniu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

Ranking "Bogactwo miasta na prawach powiatu 2013" - źródło: PST Wspólnota
Ranking "Bogactwo miasta na prawach powiatu 2013" - źródło: PST Wspólnota

Zestawienie samorządów pod względem dochodów dla „Wspólnoty” przygotował profesor Paweł Swianiewicz kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego i doradca prezydenta RP d.s. samorządów. 
Jak podkreśla metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak w latach ubiegłych i tradycyjnie już pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. 
- Zwłaszcza w okresie tak intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje te mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów – zauważa profesor Swianiewicz. - Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak skok chwilowy (incydentalny) i nie ma związku z trwałym wzrostem zamożności. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu: zamożność. 
Dochody gmin zostały podzielone przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej i w ten sposób powstało zestawienie, które w tak dużym zakresie Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” publikuje już po raz 11.  

Łomża spada
Zgodnie z danymi z najnowszego rankingu, obejmującego dochody gmin z ubiegłego roku, Łomża w przeliczeniu na mieszkańca miała 3279,14 zł czyli o 10 zł więcej niż rok wcześniej. Niestety symboliczny wzrost dochodów, wobec znacząco lepszych wyników innych miast, przełożył się na duży spadek Łomży w zestawieniu – aż o 11 miejsc -  na 36 pozycję. Uwzględniając dochody z 2012 roku miasto w rankingu tym było na 27 miejscu, a za 2011 rok - na 23. 

Sąsiednie duże miasta pod tym względem mogą pochwalić się znacząco lepszymi wynikami. W Suwałkach, które w tegorocznym zestawieniu zajęły 24. miejsce, dochody w przeliczeniu na głowę mieszkańca w 2013 roku wyniosły 3491,52zł, w Siedlcach 13. miejsce - 3773,38 zł, a w sąsiedniej Ostrołęce – ósmej na liście najzamożniejszych polskich miast na prawach powiatu – aż 3952,55 zł. Dla porównania Białystok – 12. wśród miast wojewódzkich – w ubiegłym roku miał dochody na poziomie 3810,82 zł na mieszkańca.

210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę