czwartek, 14 grudnia 2017 napisz DONOS@

W ciągu pół roku wrócą małe sądy

Dziś wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, dzięki której możliwe będzie przywrócenie większości małych sądów rejonowych zniesionych półtora roku temu - tzw. reformą Gowina. „Obligatoryjna reaktywacja” ma dotyczyć 41 sądów, zaś fakultatywna może dotyczyć kolejnych 17. Wśród obowiązkowo odtwarzanych będą dwa sądy w łomżyńskim okręgu sadowym – Sąd Rejonowy w Grajewie i SR w Wysokiem Mazowieckiem.

Reforma Gowina zniosła 79 małych sądów rejonowych w Polsce, które od 1 stycznia 2013 roku stały się wydziałami zamiejscowymi sadów większych. W regionie Sąd Rejonowy w Grajewie stał się filią Sądu Rejonowego w Łomży, a Sąd Rejonowego w Wysokiem Mazowieckiem filią SR w Zambrowie. Resort sprawiedliwości, znosząc małe sądy rejonowe, argumentował, że budżet państwa oszczędzi m.in. na pensjach prezesów tych sądów, którzy staną się teraz szeregowymi sędziami. Od początku przeciwko zmianom opowiadali się natomiast lokalni samorządowcy, ale także sędziowie, którzy argumentowali, że oszczędności będą tylko pozorne.

Teraz,  w życie nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, minister sprawiedliwości ma pół roku na reaktywację małych sądów.  Przyjęto za zasadę, że sąd rejonowy powinien liczyć co najmniej 50.000 mieszkańców na swoim obszarze, a nadto musi do niego wpływać rocznie co najmniej 5.000 spraw cywilnych, karnych i rodzinnych. Jeżeli liczba mieszkańców jest mniejsza, ale ilość spraw przekracza 5.000, sąd może - ale nie musi - być utworzony.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0