Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

W ciągu pół roku wrócą małe sądy

Dziś wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, dzięki której możliwe będzie przywrócenie większości małych sądów rejonowych zniesionych półtora roku temu - tzw. reformą Gowina. „Obligatoryjna reaktywacja” ma dotyczyć 41 sądów, zaś fakultatywna może dotyczyć kolejnych 17. Wśród obowiązkowo odtwarzanych będą dwa sądy w łomżyńskim okręgu sadowym – Sąd Rejonowy w Grajewie i SR w Wysokiem Mazowieckiem.

Reforma Gowina zniosła 79 małych sądów rejonowych w Polsce, które od 1 stycznia 2013 roku stały się wydziałami zamiejscowymi sadów większych. W regionie Sąd Rejonowy w Grajewie stał się filią Sądu Rejonowego w Łomży, a Sąd Rejonowego w Wysokiem Mazowieckiem filią SR w Zambrowie. Resort sprawiedliwości, znosząc małe sądy rejonowe, argumentował, że budżet państwa oszczędzi m.in. na pensjach prezesów tych sądów, którzy staną się teraz szeregowymi sędziami. Od początku przeciwko zmianom opowiadali się natomiast lokalni samorządowcy, ale także sędziowie, którzy argumentowali, że oszczędności będą tylko pozorne.

Teraz,  w życie nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, minister sprawiedliwości ma pół roku na reaktywację małych sądów.  Przyjęto za zasadę, że sąd rejonowy powinien liczyć co najmniej 50.000 mieszkańców na swoim obszarze, a nadto musi do niego wpływać rocznie co najmniej 5.000 spraw cywilnych, karnych i rodzinnych. Jeżeli liczba mieszkańców jest mniejsza, ale ilość spraw przekracza 5.000, sąd może - ale nie musi - być utworzony.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę