Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 05 grudnia 2023 napisz DONOS@

Cudowny świat fotografii pod Arkadami

Cykl, zainspirowanych klasycznym malarstwem, fotograficznych portretów kobiet Agnieszki Kacprowskiej-Konobrodzkiej zaprezentowano w Galerii Pod Arkadami. „Wonderland” to pierwsza wystawa indywidualna, niegdyś mieszkającej i pracującej w Łomży oraz związanej z nią do dziś więzami rodzinnymi, artystki. – To wymyślony świat, inspirowany malarstwem i kreowany za pomocą obiektywu, światła, kostiumów, rekwizytów i późniejszej obróbki – mówi Agnieszka Kacprowska-Konobrodzka.

Agnieszka Kacprowska-Konobrodzka i Przemysław Karwowski
Agnieszka Kacprowska-Konobrodzka i Przemysław Karwowski

Agnieszka Kacprowska-Konobrodzka ma sprecyzowane zainteresowania artystyczne. Jej przygoda z fotografią zaczęła się na studiach plastycznych, później pracowała jako nauczyciel fotografii w łomżyńskim liceum plastycznym, jednak dopiero po wyjeździe do Irlandii osiem lat temu odkryła swe prawdziwe powołanie. Zafascynował ją bowiem portret, jednak odzwierciedlający jej artystyczne i malarskie fascynacje. Dlatego fotografuje kobiety w strojach z różnych epok, nawiązując formą kompozycji, grą świateł czy doborem rekwizytów do obrazów swych ulubionych malarzy. 
– Wzięło się to z albumów malarskich, które są moją inspiracją – wyjaśnia Agnieszka Kacprowska-Konobrodzka. – Malarstwo to moja wielka miłość, od Rubensa, Vermeera do Olgi Boznańskiej. Uwielbiam detale w ich dziełach i staram się również pokazywać je na swoich fotografiach.
To przede wszystkim fotografia studyjna, chociaż zdarzają się też zdjęcia plenerowe, jak wykonane późnym wieczorem w niemal naturalnym oświetleniu fotografie Anny Grzebielskiej-Wojdyńskiej. Wszystko jest tu dopracowane do najmniejszego szczegółu, a wyjątkowa dbałość o każdy detal sprawia, że ma się wrażenie, iż nie są to fotografie, a stare płótna holenderskich mistrzów, mimo tego, że są przecież poddawane cyfrowej obróbce.
– Nie ukrywam, że używam photoshopa, ale staram się nie przesadzać, zachować naturalność i iść w kierunku malarstwa – wyjaśnia Agnieszka Kacprowska-Konobrodzka. – Stąd te ciepłe barwy, ziarno na fotografiach, zabawy z kolorem i światłem. 
„Wonderland” to wciąż rozrastający się i ewoluujący cykl, dlatego w Galerii Pod Arkadami można oglądać tylko wybór pochodzących z niego zdjęć. Jest to zarazem pierwsza wystawa indywidualna artystki, mającej dotąd na koncie udział  w wystawach zbiorowych: malarskich, rzeźbiarskich oraz fotograficznych, ale jak podkreśla Agnieszka Kacprowska-Konobrodzka zupełnie odmiennych co do stylistyki, bardziej konwencjonalnych. 
– Jeżeli ktoś pochodzi z Łomży czy z Łomżą jest lub był związany, to jest to wręcz nasz obowiązek, żeby dać mu możliwość zaprezentowania się w naszej galerii – podkreśla jej kierownik Przemysław Karwowski. – Autorka zainteresowała się fotografią w czasie studiów plastycznych i da się zauważyć, że malarstwo jest podstawowym źródłem jej inspiracji, a dopiero później zaczęła wykorzystywać obiektyw jako swoisty sposób na malowanie!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę