Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Coraz więcej przypadków wirusowego zapalenia opon mózgowych

Od 1 czerwca do 7 lipca w województwie podlaskim zgłosiło się 198 osób z podejrzeniem zachorowań na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych enterowirusowych i nieokreślonych. Niemal wszyscy trafili do szpitali, ale jak podaje Joanna Gaweł, rzecznik prasowy wojewody podlaskiego, w tym samym czasie potwierdzono 46 przypadków zachorowań na enterowirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Przyczyną zachorowań były enterowirusy ECHO typ 30.

Na wirusowe zapalenie opon mózgowych chorują najczęściej małe dzieci i młodzież. Choroba rozprzestrzenia się drogą pokarmową i kropelkową. Objawy zapalenia opon są bardzo podobne do zatrucia lub grypy. Występują nudności, wymioty, bóle głowy. Leczenie to hospitalizacja, która trwa do dwóch tygodni.
Zdecydowana większość przypadków zachorowań na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych miała miejsce w Białymstoku i na terenie powiatu białostockiego. W związku z tym sanepid wzmógł na tym terenie kontrole w placówkach nauczania i wychowania oraz w placówkach wypoczynku letniego w zakresie przestrzegania wprowadzonego reżimu sanitarnego.
Lekarze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych zaliczają do grupy „chorób brudnych rąk” dlatego szczególnie ważne jest dbanie o higienę.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę