Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Finansowa „kara” za darmowy internet

O problemach z realizacją w Łomży unijnego projektu „Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża” pisaliśmy już kilkukrotnie. Idea była szczytna - zapewnić darmowy internet na 7 lat dla pół tysiąca ubogich mieszkańców miasta – ale z wykonaniem idzie już znacznie gorzej. Nie dość, że mieszkańcy, którzy w ubiegłym roku zgłosili się do programu dalej czekają na obiecany internet za darmo, to teraz wyszło jeszcze na jaw, że za błędy w realizacji projektu już musimy płacić. Prezydent Łomży wystąpił do radnych aby do wydatków w budżecie miasta dopisali blisko ćwierć miliona złotych, bo na taką kwotę podważono kwalifikowalność wydatków na wynagrodzenia czterech osób zatrudnionych przy realizacji projektu.

Projekt „Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża” realizowany jest formalnie od września 2011 roku – wówczas została podpisana umowa na jego dofinansowanie w ramach działania 8.3. Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Projekt miał być realizowany „w partnerstwie” z Fundacją Euro Nation. 
- W marcu tego roku Miasto Łomża zmuszone było rozwiązać umowę partnerską z Fundacją 0 informowała w połowie czerwca Anna Sobocińska, rzeczniczka prezydenta Łomży podkreślając, że udział (miasta – dop. red.) w projekcie jest bezpłatny, a koszty pokrywane są w 85% przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i w 15% dotacji celowej Skarbu Państwa. 
Teraz skierowany przez prezydenta do radnych wniosek w sprawie zmian w budżecie miasta  miasta wskazuje, że do końca tak nie jest. Prezydent wystąpił o zwiększenie wydatków miasta o 227 tysięcy złotych. 
„Władza Wdrażająca Programy Europejskie podważyła kwalifikowalność wydatków bezosobowych na wynagrodzenia osób zatrudnionych na zlecenie Fundacji Euro Nation, Partnera w projekcie pn. „Stop wykluczeniu cyfrowemu w mieście Łomża”. Koszty wynagrodzenia Koordynatora, Menadżera promocji, inspektora nadzoru oraz informatyka zostały uznane za wydatki niekwalifikowanlne” - tłumaczy radnym prezydenta. 
To oznacza, że koszty te muszą zostać pokryte z środków miasta. 

Warto przypomnieć, że warty prawie 6,5 mln zł zakłada podłączenie internetu dla 500 mieszkańców miasta. Dotychczas – po ponad roku naboru - uzbierano tylko ok.190 osób.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę