Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 10 września 2024 napisz DONOS@

Strażacy proszą o ostrożność w lasach

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

Zapowiadany przez synoptyków upalny weekend niepokoi strażaków. W lasach w pobliżu Łomży dziś jest jeszcze średnie zagrożenie pożarowe, ale w sąsiednich nadleśnictwach Ostrołęka i Myszyniec już duże. Upały, oraz nieostrożność ludzi, którzy w weekend wybiorą się do lasu może doprowadzić do prawdziwej tragedii. Starszy brygadier Jan Chludziński zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Łomży już apeluje do mieszkańców regionu o ostrożność w lasach i wokół nich przypominając, że w bieżącym roku w lasach w powiecie łomżyńskim powstało już 3 pożary, ale szczyt palności, co potwierdzają statystyki z lat ubiegłych, przypada na miesiące wakacyjne.

- Z danych Komendy Głównej PSP wynika, że nieostrożność ludzi i celowe podpalenia to około 70% pożarów w lasach. Pozostałe 30% stanowią przypadki, w których nie udało się jednoznacznie ustalić przyczyny – podaje Jan Chludziński zaznaczając, że strażacy są jednak przekonani, że one także zostały spowodowane przez człowieka.
W regionie dominują „bardziej palne” lasy iglaste. Stanowią one ok. 75% kompleksów leśnych. Największe występują na terenie „Czerwonego Boru” oraz wzdłuż drogi Nowogród - Myszyniec (kompleks Puszczy Kurpiowskiej). 
- Las płonie szybko, nie każdy jednak wie jak bardzo – mówi komendant Chludziński. - Pożar ściółki, która zawsze zapala się pierwsza, rozprzestrzenia się z prędkością od kilku do kilkunastu metrów na minutę. Jeśli dojdzie do pożaru wierzchołkowego, przerzucaniu płomienia z wierzchołków drzew przez wiatr prędkość wzrośnie do nawet 60 km/h. Od momentu zapalenia pierwszego źdźbła przez np. niedopałek do chwili rozpoczęcia akcji gaśniczej może więc spłonąć kilka hektarów lasu.

Dlatego Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Łomży zwraca się z apelem do społeczeństwa o zachowanie szczególnej ostrożności podczas posługiwania się ogniem w czasie przebywania na obszarach leśnych i wokół nich np. na terenach rekreacyjnych, ze względu na to, że większość pożarów o czym była mowa wyżej powstaje właśnie z powodu nieostrożności osób. Warto tu pamiętać o zakazie dokonywania jakichkolwiek czynności mogących spowodować pożar na terenie lasów, lak i wrzosowisk. Dotyczy to szczególnie palenia tytoniu, rozniecania ognisk w miejscach niedozwolonych, pozostawianiu węgla drzewnego po grillu, wyrzucania z pojazdów nie zgaszonych zapałek i niedopałków papierosów, wjeżdżania i parkowania samochodów w miejscach występowania suchej trawy jak również używania kuchenek turystycznych w miejscach do tego celu nie przeznaczonych.
Na wszelki wypadek przypominamy numer alarmowy straży pożarnej 998. Pamiętajmy, by przytomnie poinformować: co i gdzie się pali jak również nigdy nie lekceważyć podstawowych zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego, choć wydaje się to takie oczywiste.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę