Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@
tekst płatny

Kształcą praktyków i liderów

Wysoka jakość kształcenia i badań naukowych, współpraca z samorządami i kadrą zarządzającą przedsiębiorstwami – Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży została doceniona przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. – Otrzymanie certyfikatu „Uczelnia Liderów” to wyróżnienie szkoły oraz osób z nią współpracujących – twierdzi dr Krystyna Leszczewska, prorektor PWSIiP w Łomży. – Nasz akademicki etos skupia się wokół kilku naczelnych zasad: wspieramy studentów w ich wejściu na rynek pracy, współpracujemy z przedsiębiorcami, prowadzimy badania naukowe oraz badania i raporty wdrożeniowe na potrzeby przedsiębiorstw, takich jak np. OSM Piątnica.

Solidną jakość kształcenia w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży potwierdzają pozytywne opinie Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Spośród 12  kierunków, aż osiem otrzymało akredytację.  Pozostałe będą oceniane niebawem, a Dietetyka i Fizjoterapia, gdy na rynek pracy wejdą pierwsi absolwenci. 

Płatne staże już po pierwszym roku
„Państwówka” dba, aby studenci potwierdzali wiedzę teoretyczną konkretnymi umiejętnościami zawodowymi - organizuje dla nich staże oraz praktyki.
- Obecnie realizowany projekt „W PWSIiP w Łomży kształcimy praktyków” umożliwia studentom, którzy mają za sobą pierwszy rok nauczania uczestniczyć w trzymiesięcznych stażach krajowych i zagranicznych –  mówi Marlena Włodkowska z Biura Karier PWSIiP, którego skuteczność także zdobyła uznanie Fundacji Rozwoju Edukacji  i Szkolnictwa Wyższego. – Aż 246 osób odbędzie trzymiesięczne staże krajowe, już w wakacje, a 26 zagraniczne, na które nabór rozpoczniemy we wrześniu. 
Za uczestnictwo w stażu student otrzyma od szkoły dofinansowanie (z projektu  NCBiR oraz MNiSW), 2,850 złotych brutto. Dla wielu młodych ludzi będą to pierwsze zarobione w życiu pieniądze. Aby z oferty skorzystać trzeba się jednak wykazać wiedzą. 
Karolina Świderska, studentka dietetyki, na koniec pierwszego roku uzyskała średnią ocen 4, 5. Wybiera się na staż do Centrum Skutecznej Diety w Łomży. 
- Po studiach chcę założyć działalność gospodarczą, staż to pierwsza okazja by poznać pragmatykę pracy dietetyka, na przykład nauczyć się jak przeprowadzić profesjonalny wywiad żywieniowy – mówi. 

Wiedza i praktyka
Studenci PWSIiP w toku nauczania zdobywają dodatkowe kwalifikacje potwierdzone specjalistycznymi certyfikatami zawodowymi np. „programowanie robotów przemysłowych”, „zakładanie i prowadzenie firm spin-off/spin-out”. 
„Kształcimy praktyków” – tak brzmi sformułowana przez Senat misja Uczelni. 
W eksperckiej recenzji Komisji Certyfikacyjnej, która oceniała PWSIiP w Łomży w IV edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Szkół Wyższych „Uczelnia Liderów” możemy przeczytać, że placówka  „należy do ścisłej czołówki państwowych szkół zawodowych pod względem jakości kształcenia oraz orientowania jego koncepcji na efekty praktyczne”. 
–  Przy „Państwówce” działa m.in.  Rada Praktyków, czyli gremium przedsiębiorców, którzy wspólnie ze szkołą  biorą  udział w kształtowaniu programów edukacyjnych dostosowanych do potrzeb rynku pracy – mówi dr Krystyna Leszczewska. 
Komisja Certyfikacyjna pozytywnie oceniła wdrażanie Krajowych Ram Kwalifikacji (w związku z reformą szkolnictwa wyższego) oraz wysoką parametryczną ocenę Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych. 
- Państwowe wyższe szkoły zawodowe nie mają obowiązku prowadzić badań naukowych i w rezultacie robią to sporadycznie, koncentrują się na dydaktyce. Spośród 36 takich placówek w kraju, tylko my jako cała jednostka  uzyskaliśmy naukową kategorię „B”- mówi dr Krystyna Leszczewska. 
W praktyce oznacza to, że PWSIiP w Łomży od września 2013 roku jest w ekskluzywnej grupie szkół wyższych, które otrzymują dofinansowanie na prowadzenie badań naukowych. Dla kadry dydaktyczno-naukowej to umocnienie pozycji w polskim środowisku akademickim. 

Młodzi samorządowcy

W certyfikacji zwrócono także uwagę na wysoki poziom życia kulturalno-społecznego Uczelni, zwłaszcza tych jego aspektów, które wiążą się z postawami obywatelskimi samych studentów.
„Łomżyńskie Forum Samorządowe” zainicjowali trzy lata temu studenci Sebastian Chrzanowski i Mariusz Chrzanowski. 
- Chcieliśmy poznać działalność samorządu terytorialnego od podszewki – mówi Sebastian Chrzanowski, dziś absolwent informatyki i administracji PWSIiP oraz pracownik uczelnianego Biura Karier. – Zapraszamy polityków, samorządowców, radnych, ambasadorów i ich reprezentantów, ostatnio z Malty, Turcji i Węgier, aby zrozumieć praktyczne aspekty ich pracy, realne problemy z jakimi  walczą. W ten sposób teoretyczna wiedza uzupełniana jest informacjami bardzo źródłowymi. 
Telewizja „Studenckim Okiem Kamery” to kolejna inicjatywa uczelnianej braci. Reportaże, wywiady i medialne zapowiedzi trafiają poprzez stronę internetową www.pwsip.edu.pl i kanał YouTube do szerokiego grona odbiorców, których interesuje studencki punkt widzenia. 
Certyfikat „Uczelnia Liderów” został przyznany PWSIiP w Łomży przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. „Państwówka” zdobyła także laur w kategorii „Najwyższa Jakość Studiów” za wprowadzenie nowoczesnych i efektywnych systemów, które gwarantują innowacyjność w dydaktyce akademickiej.

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę