Kształcą praktyków i liderów
Wysoka jakość kształcenia i badań naukowych, współpraca z samorządami i kadrą zarządzającą przedsiębiorstwami – Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży została doceniona przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. – Otrzymanie certyfikatu „Uczelnia Liderów” to wyróżnienie szkoły oraz osób z nią współpracujących – twierdzi dr Krystyna Leszczewska, prorektor PWSIiP w Łomży. – Nasz akademicki etos skupia się wokół kilku naczelnych zasad: wspieramy studentów w ich wejściu na rynek pracy, współpracujemy z przedsiębiorcami, prowadzimy badania naukowe oraz badania i raporty wdrożeniowe na potrzeby przedsiębiorstw, takich jak np. OSM Piątnica.
Solidną jakość kształcenia w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży potwierdzają pozytywne opinie Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Spośród 12 kierunków, aż osiem otrzymało akredytację. Pozostałe będą oceniane niebawem, a Dietetyka i Fizjoterapia, gdy na rynek pracy wejdą pierwsi absolwenci.
Płatne staże już po pierwszym roku
„Państwówka” dba, aby studenci potwierdzali wiedzę teoretyczną konkretnymi umiejętnościami zawodowymi - organizuje dla nich staże oraz praktyki.
- Obecnie realizowany projekt „W PWSIiP w Łomży kształcimy praktyków” umożliwia studentom, którzy mają za sobą pierwszy rok nauczania uczestniczyć w trzymiesięcznych stażach krajowych i zagranicznych – mówi Marlena Włodkowska z Biura Karier PWSIiP, którego skuteczność także zdobyła uznanie Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. – Aż 246 osób odbędzie trzymiesięczne staże krajowe, już w wakacje, a 26 zagraniczne, na które nabór rozpoczniemy we wrześniu.
Za uczestnictwo w stażu student otrzyma od szkoły dofinansowanie (z projektu NCBiR oraz MNiSW), 2,850 złotych brutto. Dla wielu młodych ludzi będą to pierwsze zarobione w życiu pieniądze. Aby z oferty skorzystać trzeba się jednak wykazać wiedzą.
Karolina Świderska, studentka dietetyki, na koniec pierwszego roku uzyskała średnią ocen 4, 5. Wybiera się na staż do Centrum Skutecznej Diety w Łomży.
- Po studiach chcę założyć działalność gospodarczą, staż to pierwsza okazja by poznać pragmatykę pracy dietetyka, na przykład nauczyć się jak przeprowadzić profesjonalny wywiad żywieniowy – mówi.
Wiedza i praktyka
Studenci PWSIiP w toku nauczania zdobywają dodatkowe kwalifikacje potwierdzone specjalistycznymi certyfikatami zawodowymi np. „programowanie robotów przemysłowych”, „zakładanie i prowadzenie firm spin-off/spin-out”.
„Kształcimy praktyków” – tak brzmi sformułowana przez Senat misja Uczelni.
W eksperckiej recenzji Komisji Certyfikacyjnej, która oceniała PWSIiP w Łomży w IV edycji Ogólnopolskiego Programu Certyfikacji Szkół Wyższych „Uczelnia Liderów” możemy przeczytać, że placówka „należy do ścisłej czołówki państwowych szkół zawodowych pod względem jakości kształcenia oraz orientowania jego koncepcji na efekty praktyczne”.
– Przy „Państwówce” działa m.in. Rada Praktyków, czyli gremium przedsiębiorców, którzy wspólnie ze szkołą biorą udział w kształtowaniu programów edukacyjnych dostosowanych do potrzeb rynku pracy – mówi dr Krystyna Leszczewska.
Komisja Certyfikacyjna pozytywnie oceniła wdrażanie Krajowych Ram Kwalifikacji (w związku z reformą szkolnictwa wyższego) oraz wysoką parametryczną ocenę Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych.
- Państwowe wyższe szkoły zawodowe nie mają obowiązku prowadzić badań naukowych i w rezultacie robią to sporadycznie, koncentrują się na dydaktyce. Spośród 36 takich placówek w kraju, tylko my jako cała jednostka uzyskaliśmy naukową kategorię „B”- mówi dr Krystyna Leszczewska.
W praktyce oznacza to, że PWSIiP w Łomży od września 2013 roku jest w ekskluzywnej grupie szkół wyższych, które otrzymują dofinansowanie na prowadzenie badań naukowych. Dla kadry dydaktyczno-naukowej to umocnienie pozycji w polskim środowisku akademickim.
Młodzi samorządowcy
W certyfikacji zwrócono także uwagę na wysoki poziom życia kulturalno-społecznego Uczelni, zwłaszcza tych jego aspektów, które wiążą się z postawami obywatelskimi samych studentów.
„Łomżyńskie Forum Samorządowe” zainicjowali trzy lata temu studenci Sebastian Chrzanowski i Mariusz Chrzanowski.
- Chcieliśmy poznać działalność samorządu terytorialnego od podszewki – mówi Sebastian Chrzanowski, dziś absolwent informatyki i administracji PWSIiP oraz pracownik uczelnianego Biura Karier. – Zapraszamy polityków, samorządowców, radnych, ambasadorów i ich reprezentantów, ostatnio z Malty, Turcji i Węgier, aby zrozumieć praktyczne aspekty ich pracy, realne problemy z jakimi walczą. W ten sposób teoretyczna wiedza uzupełniana jest informacjami bardzo źródłowymi.
Telewizja „Studenckim Okiem Kamery” to kolejna inicjatywa uczelnianej braci. Reportaże, wywiady i medialne zapowiedzi trafiają poprzez stronę internetową www.pwsip.edu.pl i kanał YouTube do szerokiego grona odbiorców, których interesuje studencki punkt widzenia.
Certyfikat „Uczelnia Liderów” został przyznany PWSIiP w Łomży przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. „Państwówka” zdobyła także laur w kategorii „Najwyższa Jakość Studiów” za wprowadzenie nowoczesnych i efektywnych systemów, które gwarantują innowacyjność w dydaktyce akademickiej.