Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

Świątynia z dźwięków i słów zbudowana

Poemat Karola Wojtyły pt. „Kościół” w interpretacji Dariusza Wójcika zabrzmiał w kościele sióstr Benedyktynek w Łomży. To kolejny dzień i punkt trwającego do niedzieli Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo – Łomża. – W tym kościele prezentujemy zazwyczaj programy trochę metafizyczne, filozoficzne – mówi Jacek Szymański, dyrektor artystyczny festiwalu. – Publiczność jest tu bardzo dobrze przygotowana na taką poezję, jak poemat Karola Wojtyły „Kościół”, nie tak znany jak „Tryptyk rzymski”, ale równie piękny! Na scenie Dariuszowi Wójcikowi towarzyszyły wiolonczelistka Anna Sawicka i akordeonistka Elżbieta Rosińska.

–  „Kościół” jest poetyckim opisem drugiego Soboru Watykańskiego, w którym Karol Wojtyła brał udział w 1962 r. – mówi Dariusz Wójcik.– Utwór ten został opublikowany po raz pierwszy w listopadzie 1963 r., czyli w roku, kiedy się urodziłem – może właśnie dlatego po niego sięgnąłem, poza tym jest to coś innego, mniej znanego.
Poetyckie strofy Papieża Polaka dopełniły instrumentalne kompozycje twórców współczesnych jak i klasycznych kompozytorów, m.in. „Medytacja na temat nieszporu wielkopostnego” Kazimierza Wiłkomirskiego, „Rapsodia węgierska” Davida Poppera czy „Ave Maria (Tanti anni primi)” Astora Piazzolli.  
– Mamy sporo takiego repertuaru, który nadaje się do koncertów w obiektach sakralnych, ale w programie z tym poematem wystąpiłyśmy pierwszy raz – mówi akordeonistka Elżbieta Rosińska. – Uważamy, że łączenie muzyki z poezją w takich wnętrzach jak kościoły znakomicie się sprawdza!
Z równie dużą uwagą publiczność przyjęła dwa ostatnie utwory koncertu zaśpiewane przez Dariusza Wójcika: klasyczne „Ave Maria” Jana Sebastiana Bacha i  Charlesa Gounoda oraz wykonaną na bis pieśń „O Panie, któryś jest na niebie” Adama Kowalskiego.
A już w najbliższy piątek popularny bas, jedyny obok Jacka Szymańskiego artysta, który wziął udział we wszystkich edycjach festiwalu, zaprezentuje się w Nowogrodzie w całkowicie odmiennym repertuarze.
– To projekt, który powstał na moje 50 urodziny w ubiegłym roku – piosenki Mieczysława Fogga, czyli muzyka z 20-lecia międzywojennego – zapowiada Dariusz Wójcik. – Podjąłem wyzwanie, w ubiegłym roku zrobiliśmy premierę i dostałem za ten projekt Złoty Liść Retro od rodziny Foggów – odebrałem go w studio koncertowym Polskiego Radia dokładnie 30 maja, w 113. rocznicę urodzin Mieczysława Fogga!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk, Marek Maliszewski

200829104429.jpg
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę