Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Lato w Łomży czeka, razem z latem czeka rzeka...

Na wakacyjne kolonie, obozy i biwaki wyjedzie około 2 300 uczniów szkół łomżyńskich. Czasami wyjazdy trwać będą dwa tygodnie, czasami dwa dni, ale to i tak całkiem nieźle w porównaniu z ok. 10-tysięczną rzeszą pozostałych dzieci i nastolatków, którzy gros czasu spędzą na podwórku, przed blokiem czy przed komputerem lub telewizorem. Jeśli się postarają, mogą poszukać ciekawszych form spędzania czasu w mieście, o ile rodzice nie wymyślą jakiegoś „rodzinnego sposobu” na lato. - Szkoły i placówki oświatowe na terenie Łomży udostępnią młodzieży boiska przyszkolne i place zabaw oraz pracownie informatyczne i multimedialne – zapowiada Anna Sobociińska, rzeczniczka prezydenta. - Czynne będą placówki kultury, kąpielisko miejskie nad Narwią oraz obie pływalnie i basen odkryty. Najwięcej turniejów sportowych proponuje MOSiR, a MDK-DŚT – zajęcia twórcze.

W okresie wakacji czynna ma być Miejska Biblioteka Publiczna przy ul. Długiej z wypożyczalnią i czytelnią oraz punktami filialnymi i Oddziałem dla Dzieci przy ul. 3 Maja. Czynne będą: Muzeum Północno-Mazowieckie, Galeria Sztuki Współczesnej i Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie. Jeśli komuś będzie chciało się orzeźwić nad Narwią, może wybrać się na strzeżone kąpielisko miejskie przy  moście majora Hubala. Oprócz tego, chętni będą korzystali z odkrytego basenu kąpielowego w kompleksie rekreacyjnym przy ul. Konstytucji 3 Maja. Ponadto w lipcu można będzie wybrać się na pływalnię nr 2 przy ul. Wyszyńskiego, zaś w sierpniu na pływalnię nr 1 przy ul. Niemcewicza.

Wakacje nad morzem, w górach i w mieście
- W budżecie miasta, poza kwotą 64 000 zł (w dziale 630 - turystyka) na utrzymanie kąpieliska, nie ma wydzielonych środków finansowych na wypoczynek  wakacyjny – uściśla Anna Sobocińska. -  Część funduszy na wypoczynek letni zawarta została w rocznych programach profilaktycznych, realizowanych przez stowarzyszenia w różnych dziedzinach aktywności społecznej. Również kluby sportowe korzystają z dotacji na realizację z programów profilaktycznych i z programów szkolenia sportowego. W dofinansowaniu imprez wspieramy instytucje ze środków działu kultury i promocji.
Najwięcej dzieci – bo blisko tysiąc – skorzysta z dziewięciu tygodniowych turnusów kolonii, jakie organizuje Caritas Diecezji Łomżyńskiej: ok. 250 wyjedzie do Augustowa, natomiast ok. 700 bliżej, do ośrodka w Ptakach k. Nowogrodu. Drugim organizatorem, pod względem liczby wyjeżdżających z Łomży na wakacje, jest parafia pw. Krzyża Św., skąd wyruszy na wakacyjne szlaki ponad 200 osób. Mniejsze, kilkunasto- czy kilkudziesięcioosobowe obozy będą odbywały się pod egidą, m.in., ZHP, PTTK i TPD. Obozy dla trenujących sporty przygotowały szkolne i większe kluby sportowe.
Lipcową i sierpniowa rekreację i aktywny wypoczynek w mieście zamierza zapewnić świętujący 5-lecie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Gry i zabawy będą prowadzone na pływalniach miejskich oraz IV edycja wakacyjno-orlikowych lig sportu w czterech dziedzinach: piłka nożna, siatkówka, piłka ręczna i tenis ziemny na boiskach przy ul. Katyńskiej 3. Na każdą sobotę sierpnia mosirowcy zapowiadają inna atrakcję: od beach soccer, czyli piłki nożnej plażowej przez triathlon (pływanie, rower, bieg) po mistrzostwa Łomży w boule. Szczegóły programu zajęć na stronie: mosir.lomza.pl.

Oby wakacje nie były bezmyślne i bezsensowne
Na wakacje latem sporo interesujących zajęć, rozwijających uzdolnienia i talenty artystyczne dzieci i młodzieży, przygotował Miejski Ośrodek Kultury DŚT przy ul. Wojska Polskiego 3. Zajęcia będą prowadzili doświadczeni i lubiani instruktorzy: Magda Sinoff i Bernard Karwowski ze śpiewu, Joanna Klama z teatru, Anna Bureś z plastyki oraz Marek Kisiel z tańca nowoczesnego. Wakacyjny rozkład zajęć poszczególnych grup twórczych opublikowany jest na stronie: www.mdk.4lomza.pl.
Na dwie edycje półkolonii formacyjno–wypoczynkowych „Wakacje z Panem Bogiem w mieście”, każdą liczącą po ok. 60 dzieci, zaprosiła do Centrum Katolickiego przy ul. Zawadzkiej parafia pw. Krzyża Św. i jej proboszcz. - Nie wszyscy rodzice mają po dwa miesiące urlopu i nie wszystkie dzieci mogą pojechać na wieś do dziadka czy za granicę do cioci – zauważa ks. Andrzej Godlewski. - Dlatego od powstania naszej parafii organizujemy zabawy pod fachową opieką, by dzieci przeżyły ten czas letni atrakcyjnie. Całe swoje krótkie życie powinniśmy starać się przeżyć niebezsensownie, niebezmyślnie. Nie warto wakacji, pięknego lata, słońca i wolnego czasu spędzić tylko na grach w komputerze czy Internecie, na oglądaniu seriali telewizyjnych. Dlatego dzieci u nas będą w zabawie ćwiczyć się też intelektualnie, wykorzystując spryt, doświadczenie. Warto otworzyć się na drugiego człowieka, nawiązać znajomości, prowadzić udaną rozmowę, dzielić się wiedzą i umiejętnościami.
Kilka imprez w wakacje pobije rekordy frekwencji. Mogą to być, m.in., turnieje piłkarskie na Skate Parku SM „Perspektywa” (lipiec, sierpień), Gościniec Łomżyński i koncerty Dżemu i The BL Blues Band (19. lipca), Międzynarodowy Wyścig Kolarski Dookoła Mazowsza (1. sierpnia) i Night Power wyścig na Spokojnej (9. sierpnia). Nowinką jest Łomżyńskie Kino Festiwalowe Fundacji Leonardo na bulwarze nad Narwią (1., 8., 15., 22., 29. sierpnia i 5. września). Wakacyjne piątki od godz. 21.  zamienią bulwar na półtorej, dwie godziny w kino pod chmurką z nagradzanymi w Polsce filmami.

Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę