Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 20 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Łomża zapłaci ponad milionową „karę” za śmieci z Ostrołęki

Na około 1 200 000 złotych (słownie: milion dwieście tysięcy) Urząd Marszałkowski w Białymstoku wyliczył opłatę podwyższoną jaką Łomża ma wnieść w związku z nieprawidłowościami ujawnionymi przez łomżyńską delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska na miejskim wysypisku śmieci w Czartorii pod Miastkowem. Kontrola wykazała, że trafiały tu, i to w znacznych ilościach, odpady przywożone przez jedną z ostrołęckich firm, a w efekcie znacząco przekroczono dozwolone limity przyjęć śmieci. Arkadiusz Kułaga, dyrektor MPGKiM, pod któremu podlega zakład w Czartorii, potwierdza informacje o wyliczeniu opłaty, ale mówi też, że miasto nie zgadza się z jej wysokością i już odwołało się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

„Afera śmieciowa”, która według władz miasta aferą wcale ma nie być, ujrzała światło dzienne po naszym artykule w lutym tego roku, choć wyniki kontroli władzom miasta znane były już w grudniu ubiegłego roku. W kwietniu udało nam się dotrzeć do „oryginalnego” dokumentu WIOŚ, którego prezydent Mieczysław Czerniawski nie chciał przekazać nawet miejskim radnym, a który opisywał wręcz gigantyczną skalę nieprawidłowości w funkcjonowaniu miejskiego wysypiska śmieci w Czartorii koło Miastkowa. Ujawnienie dokumentu sprawiło, że radni jeszcze wyraźniej zaczęli domagać się wyjaśnienia sprawy. Jeszcze na kwietniowej sesji Rady Miasta prezydent Mieczysław Czerniawski odpowiadając na pytania m.in. radnego Macieja Głaza, mówił, że kara wyniesie kilkaset tysięcy złotych.
Teraz okazuje się, że „kara”, czyli opłata podwyższana jest znacznie wyższa. Jak wynika z naszych informacji, które potwierdził dyrektor MPGKiM wynosi około 1,2 mln zł.
- Potwierdza się, że to prawdziwa „afera śmieciowa” - komentuje radny Maciej Głaz. - Ponad milion złotych kary to spora afera. 
Z naszych informacji wynika, że „kara” ma składać się z dwóch części za składowanie i za magazynowanie śmieci.
- I to jest też powód naszego odwołania – mówi dyrektor MPGKiM Arkadiusz Kułaga. - Odwołanie zostało już wysłane do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego. 
To wskazuje, że prezydent Łomży o wymierzonej Łomży karze za śmieci Ostrołęki wiedział już przed ubiegłotygodniową sesją Rady Miasta Łomża, ale radnym nic o tym nie powiedział.   

Zobacz:
„Afera śmieciowa” wygląda tak. Ujawniamy skrywany dokument.
„Afera śmieciowa” wynikła „z chęci udowodnienia założonych z góry tez”? (stanowisko MPGKiM i prezydenta Łomży)
Miejskie wyjaśnienia „afery śmieciowej” nierzetelne? (odpowiedź WIOŚ na zarzuty miasta)

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę