Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@

Piosenki na lato studia ROK

Koncertem „To już lato” Studio Wokalne Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży podsumowało kończący się sezon. Poza sporą dawką świetnie zaśpiewanych polskich i zagranicznych przebojów była to też doskonała okazja do przypomnienia ostatnich sukcesów Katarzyny Górskiej, Alicji Weydman, Laury Narolewskiej czy Przemysława Bazydło oraz przedstawienia utalentowanych debiutantów. – Dzieci garną się do śpiewania – mówi Marek Żemek. - Do studia wokalnego nigdy nie brakowało chętnych. Myślę, że dalej będzie tak samo, bo młodzi ludzie chcą śpiewać, uczyć się i rozwijać – czasem trzeba ich tylko ukierunkować, pomóc w doborze repertuaru, ale potem jest już ogromna satysfakcja, kiedy się obserwuje takie koncerty jak dzisiejszy!

Na scenie Regionalnego Ośrodka Kultury zaprezentowało się 15. młodych wokalistów mających od 6 do 18 lat. Jako pierwsze wystąpiły najmłodsze: Katarzyna Openchowska, Anita Steczkowska i licząca zaledwie 6 lat, ale już doskonale śpiewająca i radząca sobie z pokonywaniem tremy Aleksandra Sokołowska. Udane debiuty to nie tylko domena najmłodszych, o czym dobitnie przekonały publiczność starsze dziewczęta, śpiewające zaledwie od kilku miesięcy: Paulina Puchała w pacyfistycznym songu Johna Lennona „Imagine” i Oliwia Marcinkowska w „Hi-Fi” Bandy i Wandy. Równie rockowo i przebojowo zabrzmiało „Mniej niż zero” Lady Pank w interpretacji Damiana Śliwińskiego, nie zabrakło też dynamicznego bluesa „Pszczoły na wrotkach” Izabeli Modzelewskiej. Młodzież ze studia ROK zaprezentowała też efekty pięciodniowych warsztatów, które odbyły się w ramach projektu „W tyglu transgranicznych kultur Polski i Litwy”. Młodzi wokaliści opanowali na nich sporo zagranicznych przebojów, zarówno starszych, jeszcze z lat 70., jak i najnowszych, stricte tanecznych kompozycji. Zaprezentowali się w nich: Kamil Kowalczyk, Alicja Kopczewska i Magdalena Cwalina. Z kolei Laura Narolewska, jedna z najzdolniejszych solistek zespołu oraz znana z telewizyjnego programu „Bitwa na głosy” Marlena Pieńkowska zaśpiewały polskie przeboje: swingowy „Taki cud i miód” oraz żywiołowy, lekko jazzowy, latynoamerykański „Por favor”. 
– Dzieci i młodzież często sami sobie wybierają co chcą zaśpiewać – wyjaśnia Marek Żemek. 
– Dla najmłodszych zazwyczaj sami dobieramy piosenki, natomiast starsi mają już swój ukształtowany gust i sami wybierają sobie repertuar – mają tu wolną rękę i wybierają fajne, wartościowe utwory – dodaje Agnieszka Żemek – Pawczyńska.
Było to szczególnie widoczne na przykładzie najstarszych i najbardziej doświadczonych wykonawców czwartkowego koncertu. Utalentowana wokalistka i adeptka aktorstwa Katarzyna Górska zaśpiewała bowiem jazzową balladę „Don't Let Me Be Misunderstood”, znaną z oryginalnego wykonania pieśniarki Niny Simone, niedawnej wersji polskiej gwiazdy jazzu Agi Zaryan, a masowej publiczności z singla brytyjskiego zespołu The Animals. 
Przemysław Bazydło, utalentowany nie tylko muzycznie, bo też tancerz Zespołu Pieśni i Tańca „Łomża”, zafascynowany twórczością wybitnego, tragicznie zmarłego wokalisty Andrzeja Zauchy, zaśpiewał zaś piosenkę z jego repertuaru. Dynamiczny utwór „Masz przewrócone w głowie”, pochodzący z jedynej płyty jazz rockowego zespołu Dżamble, dobitnie pokazał, że ostatnie sukcesy Przemka na festiwalach i konkursach nie były dziełem przypadku. Również inni członkowie zespołu cieszyli się w ostatnich miesiącach z wyróżnień oraz nagród, m.in. w Łomży, Białymstoku, Grajewie, Łapach czy Warszawie. Teraz przed nimi zasłużone wakacje, zaś po nich kolejne próby, koncerty i konkursy – ale, jak sami podkreślają: jeśli kocha się śpiewanie, to można to wszystko bez trudu pogodzić z nauką i innymi obowiązkami!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę