Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

To będzie perełka i wizytówka Łomży.

Główne zdjęcie
Remontowany budynek OKE przy al. Legionów

Zabytkowy, ponad 100-letni budynek po szkole „Drzewnej” przy alei Legionów jest już w środku gotowy do przenosin Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, która prowadzi sprawdziany i egzaminy od podstawówki po licea i technika w województwach: podlaskim i warmińsko-mazurskim. Teraz nadszedł czas na przebudowę konstrukcji dachowej, wymianę dachu i położenie nowej elewacji. Na prace budowlane zapewniona jest praktycznie całość z 700 tysięcy złotych od MEN w Warszawie.

Obstawiony rusztowaniami wyniosły i długi gmach zwraca uwagę mieszkańców Łomży, odkąd wyniosła się z niego kilka lat temu, i to nie z własnej woli, szkoła „Drzewna” do budynku koło starego szpitala po zlikwidowanej SP nr 3. Zwraca uwagę, bo z zewnątrz tylko uważny obserwator zauważy wymienione wszystkie okna, na nowe, również drewniane. Tymczasem w środku niemal wszystkie pomieszczenia od parteru aż po strych są zrobione na glans i przygotowane do wielkiej przeprowadzki, której nie może się doczekać ok. 70 pracowników z dyrektor Jolantą Gołaszewską na czele. - Wszystko idzie ku dobremu, jak zawsze trochę nam brakuje pieniędzy, ale na znakomitą większość prac tegorocznych mamy zapewnione fundusze z Ministerstwa Edukacji Narodowej – zapewnia kierownik Czesław Jabloński z OKE, koordynator remontu generalnego gmachu, który w ponad połowie został dotąd obstawiony rusztowaniami. - Łomża ma duże szczęście, nie tylko jako siedziba OKE, ale i jako miasto, pod tym względem: nie ma chyba u nas instytucji, która mogłaby poważne i wszechstronnie prace remontowo-adaptacyjne przeprowadzić za pieniądze z zewnątrz.
Dotychczasowy remont nowej siedziby OKE w Łomży kosztował ponad 3 000 000 zł. Kierownik Jabłoński szacuje, że potrzeba na dokończenie całej modernizacji zabytku około półtora miliona na remont budynku gospodarczego z garażami i parkingiem od podwórza oraz nowe ogrodzenie. Zanim to nastąpi do końca roku 2015, na wymianę dachu i elewację czas do końca sierpnia 2014 r. ma Centrum Budownictwa i Dociepleń Krzysztofa Mroczkowskiego z Łomży. Robotnicy częściowo skuli już starą elewację do żywej cegły i będą zmurszałe i popękane elementy wzmacniać i uzupełniać specjalnymi środkami. - Najpierw zrobimy dach z blachy i odtworzymy gzymsy na samej górze oraz pod oknami, zgodnie z wymogami konserwatora zabytków, a dopiero potem położymy nowoczesną, zupełnie nową elewację – podkreśla kierownik Czesław Jabłoński. - To będzie perełka i wizytówka Łomży.   
Nie od razu Kraków zbudowano, dlatego kierownik OKE zapowiada na przyszły rok w budżecie instytucji dodatkowe kilkaset tysięcy na osuszenie części budynku – jak pisaliśmy w styczniu - w wąskiej klatce schodowej od strony podwórka, prowadzącej na strych i do dawnej kotłowni węglowej. To konieczne, bo w powietrzu czuć wilgotny zapach grzyba. Na wiosnę 2015 trzeba będzie odsłonić kamienne fundamenty, osuszyć ściany i położyć izolację na drugie stulecie.

Mirosław R. Derewońko

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę