Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Muzyczna droga wokalistów eMDeKu

Główne zdjęcie
Magda Sinoff

Są uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Wszyscy bez wyjątku uwielbiają śpiewać, dlatego zgłosili się do Studia Wokalnego eMDeK Magdy Sinoff, działającego w MDK-DŚT w Łomży. Pracowity i pełen sukcesów ostatni rok działalności zespołu podsumował koncert „Bardzo dobry wieczór z piosenką”. Młodzi wokaliści zmierzyli się z przebojami Czesława Niemena, Ewy Bem, Marka Grechuty, Grażyny Łobaszewskiej, Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego. – Powtarzam to, co wybitny kompozytor i muzyk Włodzimierz Korcz powiedział na ubiegłorocznym festiwalu w Opolu, że jest tylko jedna różnica pomiędzy starymi a nowymi piosenkami: kiedyś było one komponowane, teraz są produkowane. Dlatego my wolimy śpiewać te starsze, ale dobre piosenki!– mówi Magda Sinoff.

Na najnowszy program Studia Wokalnego eMDeK złożyło się aż 15 utworów. Zdecydowana większość z nich cieszy się nadal ogromną popularnością, co potwierdziła entuzjastyczna reakcja publiczności, rozpoznającej ulubione przeboje już po pierwszych taktach czy słowach.
– To piosenki poetyckie, bo chcieliśmy, żeby było inaczej niż na ostatnich koncertach gospel w katedrze czy u kapucynów – wyjaśnia Magda Sinoff. – Ale to też zarazem repertuar bardzo trudny, chociaż wydaje się, że to takie proste piosenki!
Było to szczególnie słyszalne w solowych popisach starszych wokalistów eMDeKu, śpiewających zarówno liryczne ballady jak „Dzień  dobry dniu” (Magdalena Kocoń), utwory żywsze, swingujące („Żyj kolorowo” Aleksandry Suproń), utrzymane w klimacie bossa novy
(Niemenowskie „Pod papugami” Zuzanny Sawickiej) czy wręcz jazzujące („Trzeba marzyć” Natalii Wysockiej, „Brzydcy” Aleksandry Raszczyk).
– To w 90 % nowe utwory – zaznacza Magda Sinoff. – „Pod papugami” były śpiewane kiedyś, ale teraz daliśmy je do zaśpiewania Zuzi. Z kolei Ola śpiewała już „Brzydkich” na BIG BICIE, ale dziś wykonała to w zupełnie innej wersji, tylko z elektrycznym pianem.
Równie efektownie zabrzmiały inne utwory z podkładami przygotowanymi przez Marcina Partykę i Grzegorza Sekmistrza: zarówno te subtelniejsze („Kiedy mnie już nie będzie” Justyny Zaręby, „Jeszcze w zielone gramy” Nikoli Lipskiej), jak i bardziej dynamiczne („Magiczne ognie” Malwiny Cholewickiej, „Wschód słońca nad stadniną” Barbary Tarczewskiej). Dwukrotnie zaśpiewała też sama Magda Sinoff, wciągając nawet do wspólnego śpiewania w „Niepewności” Marka Grechuty zaskoczoną takim obrotem sprawy publiczność. Jako solista zaprezentował się też jedyny mężczyzna w składzie zespołu – Przemysław Piotrowski zaśpiewał „Słodycz” Poluzjantów Kuby Badacha – piosenkę, która nawiasem mówiąc powstała w sali, w której odbywał się koncert, bowiem zespół w początkach kariery często miał w Łomży próby. Nie mogło też zabraknąć znaku firmowego studia eMDeK, to jest piosenek efektownie rozpisanych na głosy większego składu, jak „Nie mów mi o miłości”, „Dni których nie znamy” czy finałowe „Nasze drogi”. Teraz przed zespołem wakacje, ale też udział w warsztatach wokalnych i szlifowanie formy przed kolejnymi występami, konkursami i festiwalami. W tym roku było ich wiele, z licznymi nagrodami zdobytymi przez wokalistów eMDeKu m.in. w Warszawie, Białymstoku, Goniądzu, Grajewie, Hajnówce czy Łomży.
– To był bardzo udany rok – ocenia Magda Sinoff. – Było mega pracowicie, młodzież zaczęła fajnie śpiewać, czego efekty mieliśmy na różnych konkursach! Teraz w październiku szykujemy koncert piosenek gospel, ale tylko z pianistą. Będzie też nowy program piosenek Czesława Niemena, a na razie przygotowujemy się, razem z zespołem PopArt Bernarda Karwowskiego oraz tancerzami Marka Kisiela, Crazy Twisting Group i B.K. Step, do „MDK Show” podczas Gościńca – to będzie coś wyjątkowego!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka-Chamryk

230804070022.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę