Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Na Jasną Górę po raz 30.

„Czas wakacji to czas błogosławiony; to Boży dar, który trzeba wykorzystać i przeżyć jak najlepiej. Trzeba zrobić wszystko aby go nie zmarnować, lecz sprawić, że będzie to czas mądrego odpoczynku i wzrastania „w mądrości u Boga i u ludzi” (por. Łk 2,52) ” - mówi ksiądz biskup łomżyński Janusz Stepnowski i zaprasza, zwłaszcza młodych, do udziału w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. - Tegoroczna 30. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę jest szczególna, bo jest to, Pielgrzymka Jubileuszowa, która pójdzie do Matki Bożej pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego”. W ubiegłorocznej Pieszej Pielgrzymce Łomżyńskiej na Jasną Górę wędrowało 803 pątników – tylu z nich doszło do celu. Dla 231 z nich była to pierwsza taka pielgrzymka. Najstarsi z pątników mieli po 77 lat, a najmłodszy zaledwie 7 miesięcy.

Początki łomżyńskiego pielgrzymowania sięgają roku 1984, kiedy to pielgrzymka z Łomży przejęła tradycje wędrujących wcześniej grup łomżyńskich z tzw. warszawskimi „17”. 
- Organizacja nowej pielgrzymki była bardzo trudna, zwłaszcza ze względu na trudności ze strony władz państwowych, które, nie mogąc formalnie odmówić zezwolenia na organizację pielgrzymki, odwlekały jego wydanie. Jednak pomimo tych trudność, przy zaangażowaniu wielu ludzi dobrej woli 1 sierpnia 1984 roku po raz pierwszy wyruszyła z Łomży pielgrzymka na Jasną Górę, licząca około tysiąca pielgrzymów, podzielonych na trzy grupy – wspomina ks bp Janusz Stepnowski w specjalnym liście pasterskim, który w niedzielę był czytany we wszystkich kościołach diecezji. - Dziękujemy Bogu za każdego pielgrzyma, za wszystkich organizatorów, kapłanów, przewodników i ludzi, którzy przez wszystkie te lata, na różnych szczeblach, własnym zaangażowaniem i poświęceniem umożliwili realizację tego wielkiego dzieła.

Jak podkreśla biskup łomżyński tegoroczna pielgrzymka jest szczególnym dziękczynieniem za kanonizację Ojca Świętego Jana Pawła II, który tak często pielgrzymował do Jasnogórskiego Sanktuarium i podkreślał, że jest to „Sanktuarium Narodu, konfesjonał i ołtarz (...) miejsce duchowej przemiany i odnowy życia Polaków (Jasna Góra, 4 czerwca 1997), miejsce święte, do którego się przychodzi „aby czuć jak bije serce Narodu w Sercu jego Matki i Królowej” (Jasna Góra, 4 czerwca 1979). 
U stóp Maryi pielgrzymi z Łomży mają złożyć Bogu dziękczynienie za Jana Pawła II, świętego naszych czasów, dziękując za jego życie, za jego nauczanie, za jego świadectwo. 
Pielgrzymka to także okazja do odnowienia wiary i wyznania z nowym zapałem Jezusowi, jak ewangeliczna Marta: „Ja mocno wierzę, żeś Ty jest Mesjasz, Syn Boży, który miał przyjść na świat”. 
- To wiara w Jezusa Chrystusa, Syna Bożego napełnia nasze życie światłem, które oświeca całe nasze życie, jego początek i koniec, i je przemienia – napisał biskup Janusz Stepnowski zachęcając wszystkich, którzy mogą podjąć pątniczy trud pielgrzymki do wzięcia w niej udziału. - A tych którzy nie mogą wyruszyć na pielgrzymi szlak, bo nie pozwalają im na to obowiązki rodzinne, zdrowie lub praca proszę, by włączyli się, już tradycyjnie, do wspólnoty duchowych pielgrzymów przez uczestnictwo w Grupie Białej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę