Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@

Poseł Kołakowski chce odtworzenia Łomżyńskiego Batalionu Remontowego

Główne zdjęcie
Poseł Lech Kołakowski podczas przekazania 1 Łomżyńskiego Batalionu Remontowego im plk Mariana Raganowicza z likwidowanej 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im Tadeusza Kosciuszki do 2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Rembertowie.

Przywrócenia mobilności jednostki wojskowej w Łomży czyli odtworzenia Łomżyńskiego Batalionu Remontowego chce poseł Lech Kołakowski. W interpelacji wniesionej do ministra obrony narodowej Tomasz Siemoniak podkreśla, że przekształcona w 2012 roku łomżyńska jednostka na Warsztaty Techniczne, straciła większość żołnierzy, ale także skutkowało to zmianą jej charakteru z mobilnego na stacjonarny. - Panie Ministrze, w związku z zajęciem Krymu przez wojska Rosji, trwającymi walkami na wschodzie i południu Ukrainy, wzrastającym napięciem na linii NATO – Rosja i koniecznością dostosowania się do nowej sytuacji geopolitycznej polskiego wojska, proszę o rozważenie wzmocnienia struktur jednostki wojskowej w Łomży co najmniej do rangi batalionu – wzywa poseł Kołakowski.

Poseł w interpelacji podkreśla, że polskie wojsko w Łomży było od czasu odrodzenia się państwa po zaborach. Wskazuje, że Łomża znajduje się w odległości 130 km od granicy z Rosją (Obwód Kaliningradzki) i około 100 km od granicy z Białorusią. 
- Obie te granice są jednocześnie granicami NATO, a Łomża położona jest mniej więcej w połowie drogi do Warszawy – pisze poseł zwracając uwagę, że realizowany obecnie „Program Rozwoju Sił Zbrojnych w latach 2009-2018”, który doprowadził m.in. do rozformowana 1 września 2011 roku 1 Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki w skład której wchodził 1 Łomżyński Batalion Remontowy im. gen. Mariana Raganowicza, który po przeformowaniu na Warsztaty Techniczne znalazł się w strukturze  2 Regionalnej Bazy Logistycznej w Warszawie,  opracowany został w latach 2008-2009. 
- Stało się to po wcześniejszych, moim zdaniem nie do końca przemyślanych, decyzjach o likwidacji jednostek wojskowych: JW 5946 - składnica chemiczna w Łomży (1999 r.) i JW. 3466 w Czerwonym Borze (2001 r.). Wszystkie te zmiany w Łomży i regionie były odbierane jako błędne i złe, o czym także informowałem Ministra Obrony Narodowej w kolejnych interpelacjach – podkreśla poseł Kołakowski wskazując, że „nikt nie spodziewał się jednak, że sytuacja geopolityczna związana z działaniami naszego sąsiada Rosji, tak szybko każe nam zrewidować przyjmowane w ostatnich latach założenia obronne kraju.
Poseł Kołakowski pyta czy Ministerstwo Obrony Narodowej w związku z nową zaistniałą sytuacją polityczno-militarną na wschodzie Europy związanej z konfliktem Rosja-Ukraina dla wzmocnienia militarnego polskich terenów wschodnich rozważa i planuje:
1. Zmiany w przyjętym „Programie Rozwoju Sił Zbrojnych w latach 2009-2018” ?
2. Czy rozważa się możliwość dyslokacji Jednostek Wojskowych w Polsce biorąc pod uwagę występujące zagrożenia?
3. Czy rozważana jest możliwość wzmocnienia potencjału militarnego Łomży poprzez przywrócenie istniejącego wcześniej Batalionu Remontowego?
4. Jakie są plany wzmocnienia związane z modernizacją infrastruktury i bazy obsługowo-remontowej Jednostki Wojskowej w Łomży?


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę