Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 13 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Święto u Księcia Mazowieckiego Janusza I

Tuż przed 596. rocznicą nadania praw miejskich Łomża świętowała społeczność Publicznego Gimnazjum nr 8 noszącego imię Księcia Mazowieckiego Janusza I, który 15 czerwca 1418 roku nadał miastu prawa chełmińskie. Szkolna uroczystość była okazją do wędrówki od współczesności do średniowiecza, ale także do uhonorowania najlepszych uczniów szkoły i podsumowania powiatowych konkursów związanych z jej patronem: literackiego „Książę Mazowiecki Janusz I – założyciel Łomży” i plastycznego „Książę Mazowiecki Janusz I w bitwie pod Grunwaldem”.

W konkursie literackim , w kategorii szkoły podstawowe: I nagrodę otrzymała  Magdalena Zubrycka z SP5, II nagrodę Julia Nagórska z SP5, III nagrodę  Julia Tomaszewska z SP9. Wyróżniono także prace Martyna Szulc z SP2 oraz Natalia Grabowska z SP9. W kategorii gimnazja: I nagrodę przyznano Monice Zaczek i Katarzynie Lutostańskiej z PG2, II nagrodę - Paulinie Tekień z Zespołu Szkół w Wiźnie, III nagrodę otrzymała Anna Bugnacka – PG2, a wyróżnienia trafiły do Pauli Wasilewskiej z Zespołu Szkół w Wiźnie, Marii Runo z PG w Piątnicy oraz Marty Ogonowskiej i Anny Janickiej z PG8.

Na konkurs plastyczny wpłynęło w sumie 96 prac. Oceniano je w czterech kategoria.
Szkoła podstawowa klasy I-III: - trzy pierwsze nagrody komisja przyznała uczennicom SP5 - I nagroda - Emma Alicja Brzezik, II nagroda – Dominika Tarka,  III nagroda - Klaudia Bączek. Wyróżnienia otrzymały Julia Szmit SP5, oraz Adam Wierzbowski SP5, a także Oliwia Gronostajska z SP7, Paulina Wiska z SP7  i Michał Chrostowski SP5.
W kategorii szkół podstawowych – klasy IV- V,  I nagrodę przyznano Stanisławowi Swierżewskiemu z SP4, II nagrodę- Patrycja Modzelewska SP5, zaś III nagrodę przyznano Julii Święcińskiej z SP9. Wyróżnienia otrzymali: Jakub Piotrowski SP4, Natalia Grabowska SP9, Małgorzata Borkowicz SP4, Julia Wilk SP9, Natalia Cwalina SP4, Amelia Baczewska 
i Patrycja Gąsiewska z SP w Podgórzu, Michał Godlewski SP w Kupiskach.
W kategorii gimnazjum, I nagrodę przyznano Izabeli Zatko PG1, II nagrodę- Dariuszowi Chojnowskiemu z PG6, III nagrodę- Marii Bujko PG8. Wyróżnienia otrzymali: Julia Orłowska PG8, Jakub Sadowski PG8, Oliwia Sierzputowska PG9 w Łomży, Justyna Krajewska PG8 i Izabela Walczyk z PG8.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych  I nagrodę przyznano Weronice Dardzińskiej z II LO, II nagrodę - Paulinie Bagińskiej z III LO, zaś III nagrodę - Kai Żukowskiej z III LO.

Część artystyczna uroczystości była wędrówką od współczesności do średniowiecza. Uczniowie zaprezentowali spektakl pt.: „Z Łomży na pola Grunwaldu”. Widowisko ukazywało konflikt polsko-krzyżacki zakończony rekonstrukcją bitwy pod Grunwaldem. Realia historyczne uzupełniało tło obyczajowe wieków średnich, na które składały się obyczaje rycerskie, średniowieczna muzyka i tańce dworskie. Spotkanie zakończyło się pieśnią na cześć patrona szkoły w wykonaniu szkolnego chóru. Inscenizacja artystyczna spotkała się z gorącym aplauzem i uznaniem zgromadzonej publiczności.

materiał nadesłany

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę