Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 18 kwietnia 2021 napisz DONOS@

25 lat wolności: Jerzy Pilski

Główne zdjęcie
Jerzy Pilski z fotografią makiety "Bawełny" (fot. Marek Maliszewski)

- Za mało było starań, aby te zakłady obronić i dlatego one padły – mówi Jerzy Pilski, budowniczy i pierwszy dyrektor łomżyńskiej „Bawełny”. Zakład, którego budowę rozpoczęto pod koniec lat 60-tych, był największym zakładem w mieście i regionie. W latach świetności zatrudniał około 3,5 tysiąca osób – mniej więcej tylu pracowało wówczas w Stoczni Gdańskiej. Niestety „Bawełna” nie wytrzymała zmiany ustroju, a jej upadek przyczynił się do kryzysu miasta.

Jerzy Pilski urodził się 1. września 1937 r. w Hajnówce. Jest absolwentem z 1967 r. wydziału ekonomicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Przyjechał do Łomży w 1968 roku jako budowniczy i pierwszy dyrektor „Bawełny”, bo tak w skrócie nazywano Łomżyńskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Narew”, po których biurowiec przejęła Wyższa Szkoła Agrobiznesu. Kierował do 1975 r. największym w Łomży i w regionie zakładem przemysłowym, zatrudniającym 3 500 osób, mającym: włókienniczą szkołę zawodową, przedszkole, żłobek i cztery bloki pracownicze przy ul. Wojska Polskiego. Następnie w latach 1975 – 79 pracował jako dyrektor Przedsiębiorstwa Przemysłu Spożywczego - Pepees, skupiającego wówczas, m.in., krochmalnię, wytwórnię pasz i Browar Łomża. Od roku 1981 do '86 był prezesem Wojewódzkiej Spółdzielni Ogrodniczo-Pszczelarskiej w Łomży. Później założył firmę InterNarew, zajmującą się do dziś skupem i eksportem runa leśnego. Jerzy Pilski został odznaczony w 1974 r. Złotym Krzyżem Zasługi i Złotą Odznaką „Zasłużony dla przemysłu lekkiego”.

Pokrewne (tag): 25 lat wolności

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę