Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Miejsce na wiersz w młodych sercach

Katarzyna Anna Lewandowska z Hajnówki zwyciężyła w  XI konkursie recytatorskim „Miejsce na wiersz”, wyprzedzając Natalię Klimaszewską z Radziłowa i Annę Podgórską z Wizny. Tegoroczny konkurs, popularyzujący twórczość regionalnych poetów w kraju i za granicą, był też szczególny pod tym względem, że laureatki drugiej i trzeciej nagrody recytowały również swoje własne, docenione przez jury, wiersze. – W czasach celebracji celebrytów i dominacji mediów bardzo trudno jest znaleźć miejsce na poezję – mówi przewodniczący jury i poeta ks. Jan Pietrzyk. – A ci młodzi ludzie kochają poezję i literaturę, nadają im nowe znaczenie!


Konkurs „Miejsce na wiersz” jest organizowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Oddział w Łomży, Klub Wojskowy w Łomży i Teatrzyk Żywego Słowa „Logos” Witolda Długozimy. Poza uczniami szkół podstawowych i gimnazjalnych z północno-wschodniej Polski zawsze brali w nim udział także goście zza granicy, jednak tym razem nie dotarli.
– Niestety nie było z nami młodzieży z polskich szkół z Grodna i z Wilna, nad czym bardzo ubolewam – mówi Witold Długozima. – Taka sytuacja, że z różnych przyczyn wszyscy nie mogli do nas przyjechać, zaistniała po raz pierwszy w historii konkursu!
Młodzież z Grodna po raz kolejny nie otrzymała wiz uprawniających do przyjazdu do Polski, co organizatorzy konkursu traktują jako dyskryminację polskiej mniejszości na Białorusi, zaś grupie z Litwy przeszkodziły odbywające się w tym samym czasie egzaminy.
Dlatego też w konkursie wzięło udział 17. młodych recytatorów, prezentujących zarówno znane wiersze Karola Wojtyły, Julii Hartwig, Henryka Gały jak i innych lokalnych poetów czy młodych twórców. Bezdyskusyjne zwycięstwo odniosła, trzecia w roku ubiegłym, Katarzyna Anna Lewandowska z Hajnówki, uczennica drugiej klasy gimnazjum, reprezentująca Bielski Dom Kultury w Bielsku Podlaskim.
– Jestem bardzo zaskoczona, sądziłam, że niczego nie zdobędę – mówi Katarzyna Anna Lewandowska. – Liczyłam na wyróżnienie, a I miejscem naprawdę się zdziwiłam. Interesuję się poezją, bo każdy wiersz można różnie interpretować, czasem nawet diametralnie inaczej niż myślał poeta – dlatego chętnie biorę udział w takich konkursach!
Laureatki dwóch kolejnych miejsc zaskoczyły jury nie tylko popisową interpretacją cudzej twórczości, ale też własnymi utworami. 
– Piszę sobie w domu, codziennie – mówi gimnazjalistka Natalia Klimaszewska, autorka „Raportu z pobytu na ziemi”, wyróżniona w roku ubiegłym i druga w tegorocznym konkursie. – Nie tylko wiersze, również muzykę i teksty piosenek. Wcześniej na innym konkursie recytowałam już swój wiersz, dziś był drugi raz!
– Natalia jest wrażliwą  osobą, co przekłada się na jej twórczość poetycką, ale nie tylko, bo ostatnio byłyśmy na konkursie, gdzie ułożyła melodię do wiersza Leonardy Szubzdy – dodaje polonistka Beata Ziemkiewicz.
– Jeżdżąc na te różne konkursy pomyślałam, że fajnie byłoby kiedyś powiedzieć swój wiersz! – mówi gimnazjalistka Anna Podgórska z Wizny, laureatka III nagrody. – I tak usiadłam pewnego dnia wieczorem i zaczęłam pisać. Pomogła mi w tym pani Jola, a sam wiersz „Świat jest piękny”  jest taki radosny i optymistyczny, bo nie lubię być smutna. To było jego pierwsze publiczne wykonanie, trema była, ale dałam radę!
– Moja pomoc polegała tylko na udzieleniu wskazówek jak dobierać słowa i drobnych poprawkach stylistycznych, reszta to już zasługa Ani – dodaje opiekunka dziewczynki i jej polonistka Jolanta Powichrowska.
Konkurs odbył się dzięki wsparciu fundatorów nagród:  starostwa w Łomży, burmistrzów Jedwabnego oraz Nowogrodu, wójtów Śniadowa oraz Wizny, przewodniczącego Rady Miasta Łomża oraz licznych osób prywatnych.
–Cieszę się, że mimo różnych problemów nie brakuje ludzi spoglądających życzliwie na to, co robimy – podkreśla Witold Długozima. – Szkoda tylko, że nasi dostojnicy nie znajdują czasu dla poezji, nie dostrzegają zdolnej młodzieży. A poezja może być wspaniałym lekarstwem na szarość życia i problemy – ja doświadczam tego już 34 lata i nie mam zamiaru tego zmieniać!

Wojciech Chamryk

240206081801.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę