Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Najpiękniejsze miejsca Wiktora Wołkowa

Wiktor Wołkow (1942 – 2012) był jednym z najwybitniejszych polskich fotografików, autorem ponad 100 wystaw, w tym trzech prezentowanych w Łomży, oraz 15 albumów fotograficznych. Przez 50 lat fotografował swoje ukochane Podlasie i o tej fascynacji opowiada, ilustrowana zdjęciami jego autorstwa, książka „Podlaskie. Najpiękniejsze miejsca. Wędrówki Wiktora Wołkowa” Piotr Brysacza i Andrzeja Kalinowskiego. – Zrobiliśmy tę książkę z potrzeby serca – podkreśla Andrzej Kalinowski. – Wiktor Wołkow jeździł 50 lat po Podlasiu, pokazując i odnajdując najpiękniejsze miejsca, które dopiero po latach odkrywali inni, albo szli jego szlakiem!

Wiktor Wołkow (fot z 9.06.2009 podczas wernisażu wystawy - Słońce))
Wiktor Wołkow (fot z 9.06.2009 podczas wernisażu wystawy - Słońce))

Wiktor Wołkow był związany z łomżyńskim środowiskiem fotograficznym, poza wystawami indywidualnymi w Łomży często brał również udział w ekspozycjach zbiorowych. Chętnie przyjeżdżał tu też z aparatem, uwieczniając okolice nie tylko Łomży, ale też Krzewa, Piątnicy czy Nowogrodu. Dlatego też promocja przybliżającej jego życie i twórczość książki Fundacji Sąsiedzi przyciągnęła w piątkowe popołudnie do Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży liczne grono jego znajomych, przyjaciół i miłośników fotografii. 
„Podlaskie. Najpiękniejsze miejsca. Wędrówki Wiktora Wołkowa” jest pierwszą próbą przedstawienia dokonań wybitnego fotografika przyrody, który z założenia nie fotografował niczego i nigdzie poza Podlasiem, dokonana przez jego przyjaciół i przy współpracy jego żony Grażyny. 
– Znaliśmy Wiktora Wołkowa prywatnie – mówi Piotr Brysacz. – Musieliśmy więc oddzielić emocje, to, jak za Wiktorem tęsknimy, od tego, jak zbudować opowieść, która ma być opowieścią uniwersalną.
– Zajeżdżaliśmy do ludzi, do których zajeżdżał Wiktor w czasie swoich podlaskich wędrówek – dodaje Andrzej Kalinowski. – Dlatego to nie tylko książka o miejscach, ale też o ludziach i przyjaźniach i tak naprawdę o innym świecie, którego jest coraz mniej, czyli o ludziach życzliwych, otwartych, wspomagających się.
Książka przypomina wszystkie bliskie Wołkowowi miejsca: od Supraśla, z którym związał się już w czasach szkolnych, poprzez jezioro Wigry i Wigierski Park Narodowy, aż po rozlewiska Biebrzy i Narwi, Puszczę Knyszyńską i Białowieską. Dlatego poza wspomnieniami i barwnymi opowieściami nie brakuje w niej też zdjęć jego autorstwa przedstawiających te urokliwe miejsca. Zdjęcia zaprezentowano też na pokazie w czasie spotkania,  a jego w trakcie łomżyński fotografik Robert Bałdyga opowiedział zebranym o swoich spotkaniach i znajomości z Wiktorem Wołkowem – człowiekiem serdecznym i przyjaznym, dla którego fotografia była nie tylko pasją, ale i sposobem na życie. 
– Wiktor chodził i „zarażał” fotografią i samym regionem, bo pokazał nam wszystkim, że można tu fotografować przez 50 lat  i nie szukać innych miejsc – bo u nas jest tak fajnie, że nie ma takiej potrzeby! – mówi  Robert Bałdyga. – Czasami tylko trzeba być jechać gdzieś o odpowiedniej porze, rano czy wieczorem, albo przenocować nad Narwią czy Biebrzą i dopiero wtedy się odkrywało piękno tych miejsc. Tak też się stało w moim przypadku!

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę