Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 kwietnia 2021 napisz DONOS@

25 lat wolności: Marek Rutkowski

Główne zdjęcie
Marek Rutkowski (fot. Marek Maliszewski)

- Jest wiele powodów do plusów 1989 roku. Zapewniono demokrację, możliwość stowarzyszania się i zakładania partii, stowarzyszeń, fundacji, ale jednocześnie panowanie polityczne zamieniono na panowanie ekonomiczne. A jak wiemy, kto ma kasę, ten rządzi – mówi Marek Rutkowski, który 4 czerwca 1989 roku został wybrany posłem na Sejm kontraktowy z łomżyńskiej listy Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Były działacz demokratycznej opozycji ma nadzieję, że młodzi ludzie, „którzy nie dali się omamić telewizji”, obudzą się... „Jeśli już będziecie mieć władzę, nie oddawajcie jej starym prykom” - apeluje, zachęcając ich do ponownego podjęcia działań, aby zmienić Polskę na sprawiedliwszą.

Marek Rutkowski, ur. 24 III 1954 w Zambrowie. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, kierunek socjologia. Po studiach pracował w Zambrowskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego im. Rewolucji Październikowej. W sierpniu 1980 został przywódcą strajku w zambrowskiej Bawełnie i związał się z rodzącą się „Solidarnością” stając na czele jej zambrowskich struktur. W 1981 został delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Publicysta i redaktor lokalnego „Biuletynu Solidarności”. 
Internowany po wprowadzeniu Stanu Wojennego 13 XII 1981. Po zwolnieniu związał się z Klubem Inteligencji Katolickiej. W 1983 założyciel koła „Powściągliwości i Pracy”. 
Inwigilowany, rozpracowywany, wielokrotnie zatrzymywany i przesłuchiwany przez Służbę Bezpieczeństwa PRL aż do 1989 roku.  4 czerwca 1989 roku wybrany poseł na Sejm kontraktowy z listy KO „Solidarność”. 
W 2013, za wybitne zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej, Marek Rutkowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

210407125521.jpg
Pokrewne (tag): 25 lat wolności

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę