Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 16 kwietnia 2021 napisz DONOS@

eMDeK zaśpiewał dla świętego Jana Pawła II

Koncert w hołdzie Papieżowi Polakowi, w przededniu 23. rocznicy jego wizyty apostolskiej w Łomży, wykonało Studio Wokalne eMDeK Magdy Sinoff. Pieśni religijne i utwory gospel w wykonaniu młodych wokalistów zostały niezwykle ciepło przyjęte przez, nierzadko bardzo wzruszonych, słuchaczy. – Taka rozśpiewana modlitwa też jest bardzo potrzebna! – mówi pani Maria. – To aż poraża człowieka, jak te dzieci pięknie śpiewają. Byłam w katedrze na spotkaniu z Ojcem Świętym 23 lata temu i dzisiaj te wspomnienia wróciły jak żywe!

Magda Sinoff
Magda Sinoff

Papież Jan Paweł II gościł w Łomży 4 i 5 czerwca 1991 r., głosząc hasło „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”. Pod taką nazwą odbywają się też, organizowane od 13 lat przez Magdę Sinoff z Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych, cykliczne koncerty przypominające to wydarzenie. W tym roku u stóp ołtarza łomżyńskiej katedry zaśpiewali wszyscy wokaliści Studia Wokalnego eMDeK, od tych najbardziej doświadczonych do dziewczynek dopiero zaczynających swą przygodę ze śpiewaniem w zespole. 
Koncert rozpoczął się jednak od chóralnych występów starszych wokalistów, przedzielanych solowymi popisami Magdaleny Kocoń („Wyspa” Kuby Badacha), Barbary Tarczewskiej („Czekam chwili” Trzeciej Godziny Dnia) oraz samej Magdy Sinoff, która zaśpiewała „Spoza nas (Wiersz z banałem w środku)” Mietka Szcześniaka do słów ks. Jana Twardowskiego. 
– Zawsze staram się, żeby nie śpiewać „pusto”, tylko technicznie, ale żeby przekazywać też emocje, niezwykle ważne zwłaszcza w czasie takiego koncertu! – podkreśla Magdalena Kocoń. – Pamiętam kiedy śpiewałam pierwszy raz na koncercie papieskim. Byłam wtedy taka mała jak niektóre z tych dzieci i z koleżankami śpiewałyśmy taką piosenkę „Pan mnie strzeże” – to było dla mnie naprawdę ogromne, niezapomniane przeżycie!
Nie zabrakło też tego, z czego słyną młodzi śpiewacy eMDeKu, czyli żywiołowych, perfekcyjnie rozpisanych na głosy utworów gospel: „Kiedy ranne wstają zorze”, „Tyś jak skała, tyś jak wzgórze” oraz obowiązkowej wręcz pozycji w programie koncertów poświęconych czy dedykowanych papieżowi, jego ulubionej pieśni „Barka”, zaśpiewanej przez Olę Suproń. 
– Sięgnęliśmy też po kilka innych, równie trudnych utworów – podkreśla Magda Sinoff. – „Perłowa łódź” Antoniny Krzysztoń to jest tylko pozornie prosty utwór, rozłożenie go na zespół wokalny sprawia dodatkowe trudności, ale dziewczęta wykonały to bardzo dobrze. Utwór „Błogosław duszo moja pana” Trzeciej Godziny Dnia, gdzie są czterogłosy, też jest bardzo trudny, muzycznie i time’owo, tym bardziej, że jest w nim pytanie – odpowiedź solisty i chóru.
Ogromne owacje zebrały też Kasia Boguska za „Ojcze święty kochamy cię” oraz wspólny występ pięciu wokalistek w wieku przedszkolnym: Kasi, Zuzi Balickiej, Kasi Głębockiej, Gabrysi Gradowskiej i Gabrysi Okuniewskiej w piosence „Rodzinka”.
– Małe dziewczynki pojawiły się tu przypadkiem i jest to efekt festiwalu „Mama, tata i ja” – wyjaśnia Magda Sinoff. – Jest tu tylko jedna moja uczennica,  reszta spotykała się ze mną tylko na potrzeby projektu papieskiego i „Słonecznej estrady”, ale przyjmuję je wszystkie do Małego eMDeKu!
Koncert zakończyły kaszubska pieśń z XVII wieku „Hej, żeglujże, żeglarzu” oraz wykonana na bis „Barka” z udziałem publiczności. 
Na kolejny koncert papieski Studio Wokalne eMDeK zaprasza w czwartek 5 czerwca do kościoła oo. kapucynów. Poza piosenkami i pieśniami religijnymi będzie można usłyszeć, ilustrowane unikalnymi zdjęciami, wspomnienia brata Mariana Markiewicza ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego, dawnego kierowcy kardynała Karola Wojtyły – późniejszego papieża Jana Pawła II.

Wojciech Chamryk


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę