Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 marca 2024 napisz DONOS@

Rok 2015 rokiem Adama Chętnika w całym województwie

Główne zdjęcie
Adam Chętnik

Radni Sejmiku jednogłośnie przyjęli w poniedziałek stanowisko w sprawie ustanowienia roku 2015 Rokiem Adama Chętnika w województwie podlaskim. W przyszłym roku przypada 130 rocznica urodzin wybitnego etnografa, muzealnika, działacza społecznego i politycznego. Adam Chętnik miłośnik i badacz kultury kurpiowskiej, jest autorem wielu książek poświęconych Kurpiom Puszczy Zielonej, oraz założycielem Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie.

Adam Chętnik (1885-1967) - urodził się 20 grudnia 1885 r. w Nowogrodzie i był niezmordowanym badaczem i piewcą kultury kurpiowskiej. Patriotyczna atmosfera domu rodzinnego miała decydujący wpływ na ukształtowanie się jego osobowości. Jeszcze w 1903 roku w własnych oszczędności i składek młodzieży założył tu pierwszą polską bibliotekę.  Później zajął się m.in. budową pomnika Stacha Konwy (bohatera kurpiowskiego) w Lesie Jednaczewskim i wydawał pismo dla Kurpiów „Gość Puszczański”. W okresie I wojny światowej prowadził ożywioną działalność społeczno-polityczną, a w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości do 1926 roku był posłem Ziemi Łomżyńskiej na Sejm. Po Poświęcił się pracy naukowej i organizacyjnej przy zakładaniu muzeów oraz przygotowywaniu wystaw etnograficznych. Zbierał właściwie wszystko. W starociach widział historię i tradycję Kurpi. W roku 1927, po kilku latach przygotowań, otwiera wraz z żoną w Nowogrodzie nad Narwią Muzeum Kurpiowskie na wolnym powietrzu. Było to drugie w Polsce muzeum tego typu. Jak opisywał Chętnik powstało tu całe osiedle nad zadrzewionym, własnym (1/4 ha) placu, z budynkiem, magazynami, starą pasieką, dawnymi kapliczkami, altanami, zielenią drzew i krzewów, ze wspaniałym widokiem na dolinę Narwi i okoliczne wioski kurpiowskie.
Podczas drugiej wojny światowej cały jego dorobek - ośrodek muzealny i naukowy w Nowogrodzie uległ zniszczeniu. Chętnik musiał opuścić Nowogród i ukrywać się przed okupantem. Po wojnie podjął pracę nad odbudową placówki muzealnej. Wznowił działalność Stacji Naukowo-Badawczej Narwi Środkowej, przenosząc jej siedzibę z Nowogrodu do Łomży. Tu również zorganizował Muzeum Regionalne, które zostało otwarte w roku 1948. Po przejściu na emeryturę w 1958 roku na stałe przeniósł się do Nowogrodu, by jeszcze raz rozpocząć tu odbudowę Muzeum Kurpiowskiego. Zmarł 29 maja 1967 roku i został pochowany na cmentarzu w rodzinnym Nowogrodzie. Nagrobek stanowią: niewielki głaz i duży pień bartny. 

Już w 1923 r. Adam Chętnik został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Polonia Restituta i Złotym Krzyżem Zasługi, a w 1966 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla muzealnictwa regionalnego.


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę