Poezja od Karola Wojtyły i pamięć dla Jana Pawła II
- Gdybym był przewodniczącym jury, to Magdalena Zubrycka zajęłaby pierwsze miejsce – mówił po ogłoszeniu werdyktu Mikołaj Wszeborowski ze Szkoły Podstawowej w Kupiskach, zwycięzca V Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Poezja i Pamięć”, w którego finale wystartowało 16 wyróżniających się recytatorów z Łomży i powiatu łomżyńskiego. - Magda mówiła dynamicznie, z odpowiednią powagą i zrozumieniem wiersza „Misterium meum mihi” Karola Wojtyły. Zasłużenie zdobyła drugie miejsce w oczach jury i nagrodę publiczności. Uczniowie także się na niej poznali.
Z kolei Magdalena Zubrycka, uczennica inicjatorki i współorganizatorki konkursu Marii Tyszki w Szkole Podstawowej nr 5 w Łomży, chwaliła Mikołaja. - Ja jednak głosowałabym tak jak jurorzy – przekonuje rezolutna dziewczynka. - Kolega mówił z powagą, dostojnie i wyczuwało się dorosłość w deklamacji „Na cześć Papieża Polaka” Jana Gietka. A Mikołaj zdobył tym tekstem drugie miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim Poezji Karola Wojtyły i o Janie Pawle II w Toruniu...
„Święty Jan Paweł II bliski jest nam jako autorytet Polaków...”
W ten sposób młodzi wymieniali się komplementami i cieszyli z porządnych nagród książkowych, jakie fundował Lech Antoni Kołakowski. Byli encklopediami i albumami o Janie Pawle II, z okazji którego kanonizacji 27. kwietnia w Watykanie odbywała się łomżyńska „Poezja i Pamięć”, prawie tak objuczeni, jak wierni pielgrzymujący na historyczną i symboliczną ceremonię do Włoch. Magda i Mikołaj nie mogli w oczekiwaniu na werdykt jurorów usłyszeć opinii swoich rówieśników. Kamil Gosk w SP nr 5 przysłuchiwał się wszystkim recytacjom ze zdwojoną uwagą, ponieważ odpowiadał za nagłośnienie uroczystości, w jakiej brali udział przejęci nauczyciele i rodzice uczestników. - Jan Paweł II był miły i serdeczny dla ludzi, kochał dzieci z całego świata i modlił się za nie – opowiada wrażenia z konkursowych występów czwartoklasista. - Można było poznać ciekawostki z życia św. Jana Pawła II. Dzieci recytowały to z przekonaniem, było widać, że wiedzą o kim i do kogo mówią.
Zacne, żeńskie jury obradowało pod przewodnictwem honorowym ks. infułata Jana Sołowianiuka w składzie: Lidia Choińska (polonistka w III LO w Łomży), Jolanta Żochowska i Renata Igielska (bibliotekarki z MBP w Łomży). Jurorki nie kryły wzruszenia, zarówno kiedy chór SP nr 5 śpiewał ulubioną pieśń Papieża Polaka „Barka”, jak i kiedy Magda Zubrycka prosiła w wygłoszonym na bis wierszu: „Ojcze Święty, z Rzymu posłuchaj polskich rymów nieśmiałych...”. I słuchał tych „rymów nieśmiałych” zanurzony we wspomnieniach brat Marian Markiewicz ze Zgromadzenia Braci Serca Jezusowego, który był osobistym kierowcą Karola Wojtyły (1920 – 2005), kiedy ten jako kardynał przybywał do Rzymu w latach 1977 – 78, a gdzie 16. października ' 78 został wybrany na konklawe Papieżem Janem Pawłem II. - Mam satysfakcję, że byłem kierowcą świętego – wyjawia zakonnik.
- Mamy ogromną satysfakcję, że nasz wybitny rodak do końca życia był papieżem i został również szybko świętym – podkreśla z przekonaniem piątoklasista w SP nr 5 Franek Przybylski, wybijający się śpiewak w chórze szkolnym. - Prezentacja publiczna poezji Karola Wojtyły wzmacnia w nas patriotyzm, szacunek dla ojczystej mowy i piękna języka polskiego. Pokazujemy takim konkursem i przygotowaniami do niego oraz występami, że bliski jest nam Jan Paweł II jako autorytet Polaków, których zawsze i wszędzie godnie reprezentował. Wytrwale pielgrzymował po całym świecie i do Polski. Modlił się z nami i za nas. Teraz możemy modlić się za jego pośrednictwem o łaski u Boga.
Mirosław R. Derewońko