Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Wiosenne przymrozki zniszczyły uprawy pod Łomżą

Wojewoda podlaski powołał już pięć komisji do szacowania strat, jakie wyrządziły w uprawach wiosenne przymrozki. Wnioski o powołanie takich komisji złożyły m.in. gminy Łomża i Piątnica. Jak podaje Joanna Gaweł rzecznik prasowy wojewody podlaskiego w rejonie Łomży przymrozki zniszczyły sady i plantacje truskawek.

W tym roku straty w rolniczych plantacjach spowodowały przymrozki jakie występowały na początku kwietnia i ponownie w pierwszych dniach maja. Temperatura powietrza przy gruncie spadała nawet do -5 -6 st. Celsjusza. Mróz uszkadzał kwiaty roślin znacząca ograniczając możliwości produkcyjne sadów czy plantacji truskawek. 
- Gdy tylko wnioski z gmin trafiły do nas wojewoda podlaski powołał w tych gminach komisje szacujące straty – mówi Joanna Gaweł.- Komisja powinny zacząć działać jak najszybciej. Oszacują straty i sporządzą protokół. Ten protokół trafi do nas, do Urzędu, Tu zostanie podpisany i taki dokument będzie uprawniał rolnika do  ubiegania się w banku o preferencyjny kredyt.
Zgodnie z przepisami pomoc w formie niskooprocentowanego kredytu (rolnik płaci 1,5 %, resztę płaci bankowi państwo) przysługuje wtedy,  jeśli straty w uprawach są wyższe niż  30% średniej rocznej produkcji rolnika z ubiegłych trzech lat.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę