czwartek, 23 listopada 2017 napisz DONOS@
171027121458.gif

Wiosenne przymrozki zniszczyły uprawy pod Łomżą

Wojewoda podlaski powołał już pięć komisji do szacowania strat, jakie wyrządziły w uprawach wiosenne przymrozki. Wnioski o powołanie takich komisji złożyły m.in. gminy Łomża i Piątnica. Jak podaje Joanna Gaweł rzecznik prasowy wojewody podlaskiego w rejonie Łomży przymrozki zniszczyły sady i plantacje truskawek.

W tym roku straty w rolniczych plantacjach spowodowały przymrozki jakie występowały na początku kwietnia i ponownie w pierwszych dniach maja. Temperatura powietrza przy gruncie spadała nawet do -5 -6 st. Celsjusza. Mróz uszkadzał kwiaty roślin znacząca ograniczając możliwości produkcyjne sadów czy plantacji truskawek. 
- Gdy tylko wnioski z gmin trafiły do nas wojewoda podlaski powołał w tych gminach komisje szacujące straty – mówi Joanna Gaweł.- Komisja powinny zacząć działać jak najszybciej. Oszacują straty i sporządzą protokół. Ten protokół trafi do nas, do Urzędu, Tu zostanie podpisany i taki dokument będzie uprawniał rolnika do  ubiegania się w banku o preferencyjny kredyt.
Zgodnie z przepisami pomoc w formie niskooprocentowanego kredytu (rolnik płaci 1,5 %, resztę płaci bankowi państwo) przysługuje wtedy,  jeśli straty w uprawach są wyższe niż  30% średniej rocznej produkcji rolnika z ubiegłych trzech lat.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0